Vyvarujte se hlavních chyb při budování zahradního jezírka

Spoustu lidí touží po tom oživit a zpříjemnit si svou zahradu u domu či na chatě tak, že si zde postaví oblíbené zahradní jezírko. Pokud je to i váš případ a o jezírku přemýšlíte, máme pro vás několik rad a tipů, ohledně toho, co je třeba mít při jeho stavbě na paměti, i chyb, kterých je dobré se vyvarovat.

Plánování

Před započetím samotné stavby jezírka je důležité vše dobře promyslet. Položte si tedy otázky týkající se toho, k čemu chcete, aby jezírko sloužilo, jaký finanční obnos do něj chcete investovat či jaký tvar a výslednou podobu by vaše jezírko mělo mít.

Typy a velikosti jezírka

Typ jezírka se odvíjí od toho, k čemu chcete, aby jezírko složilo, tedy zda se bude jednat o jezírko určené pouze ke koupání, nebo zároveň v jezírku chcete mít i okrasné ryby, či zda půjde o jezírko určené čistě k chovu okrasných ryb, anebo zda na jezírku plánujete pěstovat lekníny a další okrasné rostliny. Každý typ jezírka totiž vyžaduje určité náležitosti.

Velikost většiny jezírek se v závislosti na jejich funkci pohybuje mezi třiceti až osmdesáti metry krychlovými. Čím je jezírko hlubší, tím je jeho voda stálejší a méně náchylná na teplotní výkyvy, to je nutné vzít v úvahu především tehdy, pokud v jezírku plánujete chovat ryby. Pokud jde o tvar jezírka, lze vytvořit téměř cokoli, od jezírka s kulatým tvarem přes nejrůznější pravidelné geometrické tvary až po jezírko s postupně svažujícím se dnem. Od funkce jezírka, velikosti a použitých materiálů se poté odvíjí i jeho cena.

Jezírko ke koupání versus chovné jezírko

Pokud chcete jezírko využívat jako bazén, je důležité mít na paměti jednu věc. Z bezpečnostních důvodů je nutné, aby čerpadlo bylo zapojeno tzv. „na sucho“, nikoli přímo v jezírku, jak je možné v případě, že je jezírko pouze okrasné. Jde o povinnou ochranu před případným úrazem elektrickým proudem. I rozhodnutí, že chcete v jezírku mít okrasné ryby, je spojeno s určitými náležitostmi, například s výkonnějším filtračním systémem, který zajistí optimální kvalitu vody.

Materiály potřebné ke stavbě jezírka

Obecně se doporučuje jezírka o většího typu vyzdívat, kolmé vyzděné strany totiž umožní lepší sklouznutí případných nečistot a usazenin až na dno a poté do filtru. U menších jezírek většinou stačí izolace folií. I výběru folie je nutné věnovat zvýšenou pozornost, nejen pro to, že folie zabraňuje nežádoucím únikům vody, má ale rovněž estetickou funkci. Vhodná barva folie pomůže k vytvoření jemně zelenkavého odrazu vody. Každé správné jezírko by mělo být osazeno kameny. Volit můžete z nejrůznějších kamenných zídek, kaskád či mělkých míst pokrytých kačírkem. Kaskáda navíc může sloužit jako způsob, jak vrátit vodu z filtrace zpět do jezírka.

Kvalita vody

Zahradní jezírko se vždy doporučuje napustit pitnou vodou, která je z hygienického hlediska nezávadná. Někteří lidé jezírka napouštějí vodou ze studny. To ale není příliš vhodné, neboť voda ze studny bývá většinou tvrdá, a to může způsobit poškození čerpadla. Vhodná není ani voda dešťová, která nevyhovuje rybám ani rostlinám, které chcete v jezírku pěstovat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]