Brilantní způsob, jak zakořenit jakoukoliv rostlinu. Potřeba je jen voda a polystyren

Fotografie: Depositphotos

Zakořenění řízků může být docela složitá a namáhavá práce. Díky tomuto triku si však námahu i čas ušetříte, a přitom vám rostliny budou krásně kvést.

Ořezávat květiny, které si chcete uchovat doma, není tak složitá práce. Je třeba se ale držet určitého postupu a o květiny posléze řádně a důkladně pečovat, aby brzo neseschly. Pokud však máte v plánu nechat řízky znovu zakořenit, už to tak jednoduché být nemusí. Některé rostliny mají problém zakořenit a pokud nejste zkušeným zahradníkem, nemusí se to povést. Díky tomuto osvědčenému triku to ovšem půjde snáze.

Rostliny zakoření pomocí polystyrenu

Zakořenění rostlin může být někdy problém, protože s některými rostlinami je to zkrátka složité. Mnoho zahradníků začátečníků si s tím často neví rady. K tomuto triku vám postačí pouze kousek polystyrenu a rostliny, které chcete, aby řádně zakořenily. Rostliny nakrájejte na řízky a skrze kus polystyrenu udělejte několik otvorů, aby jimi mohly řízky projít.

Řízky do otvorů zasuňte tak, aby mírně vyčnívaly z druhé strany. Poté si nachystejte větší kyblík s vodou a polystyren s řízky květin položte na vodu. Zhruba po měsíci řízky zakoření, takže až je vytáhnete z vody, uvidíte dlouhé kořínky. Poté už je můžete jen zasadit do truhlíků nebo sazenicových kelímků a dále už o ně stačí jen dobře pečovat, aby prospívaly.

Kdy rostliny prořezávat a jak o ně pečovat

Doba řezu je dost důležitá, protože řezem v nevhodnou dobu se můžete připravit o radost, kterou vám květy jednotlivých rostlin dávají. Veškerý řez se ukončuje v červenci až srpnu, aby se rostliny připravily na zimu. Jarní řez by se měl provádět v březnu až dubnu v závislosti na počasí. Pokud je již teplota stálá a nehrozí sněžení, můžete začít. Mladé rostliny v prvním roce po výsadbě silně seříznete, cca 10–15 cm nad zemí, díky tomu intenzivně zhoustnou a získají svůj správný tvar.

Fotografie: Pixabay

Péče o čerstvě řezané květiny je důležitá. Květiny, které chcete seřízenou do vázy, sbírejte především brzy ráno nebo večer, když se mírně ochladí. Nedělejte to uprostřed slunečného a teplého dne, protože rostliny mohou rychle schnout. Nezapomeňte oříznout stonky před umístěním do vázy. Měňte vodu ve váze každý druhý nebo třetí den. V případě potřeby dolijte vodu – některé květiny, například tulipány, naberou z vázy hodně vody. Květiny ve váze také nemačkejte, aby mohly držet tvar.

Zdroj: Samotuzhky

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]