Snadné množení rostlin v domácích podmínkách: K rychlému růstu kořínků přispěje med

Fotografie: Depositphotos

Množení rostlin pokojových i zahradních je v domácích podmínkách snadné. Stačí použít med pro spuštění kořenujícího procesu.

Máte rádi rostliny v bytě i na zahradě, ale jejich pořízení ve větším množství je nad vaše finanční možnosti? Nevadí. Poradíme vám, jak je možné každou rostlinu rozmnožit a nechat zakořenit. Jedná se o radu našich babiček, avšak svou platnost má neustále.

Rostlinné řízky a odnože

Aby nákup nových exemplářů nezatěžoval váš rozpočet, množte si rostliny doma. Ze svých stávajících rostlin nebo od přátel si pořiďte buď odnože, rostlinné řízky nebo i samotný list. Téměř každá část rostliny má tendenci vytvářet kořenový systém a později zakořenit. Chcete-li množit rostliny, které mají vzdušné kořeny, získejte část rostliny i s tímto kořenem. Některé rostliny zakořeňují snadno. Jejich stonky nebo listy stačí ponořit do vody, jiné lze množit vložením odříznutých stonků přímo do půdy.

Mnohé rostliny však vyžadují podporu v podobě zakořeňovacích prostředků, uvádí web DomekIOgrodek. Tyto přípravky lze zakoupit v zahradnictvích v podobě gelů nebo prášků. Je to však zbytečné, protože můžete použít produkt, který máte všichni doma. Aby rostlinné řízky spustily rychleji kořenující proces, bude zapotřebí použít vhodné činidlo. Je přírodního původu a dokáže divy. A to med. Metoda je ekologická a účinná. Med poskytuje základní živiny, a navíc má antimikrobiální vlastnosti. Dokáže stimulovat rostlinný řízek k vypuštění kořínků.

Přerostlé sazenice rajčat už nebudou nikdy problém. Řez jim dodá potřebnou sílu

Množení rostlin pomocí medu

Do trošky vody tedy přidejte lžičku medu a promíchejte. Pak vložte připravenou rostlinnou odnož nebo rostlinný řízek a nechte v medovém láku 24 hodin, radí web GardeningKnowHow. Poté můžete řízek vložit do sklenice s čistou vodou a počkat, až se vytvoří kořeny, anebo ho můžete rovnou zasadit do substrátu. A protože má med kromě živin také antibakteriální a fungicidní vlastnosti, bude sazenice po vložení do půdy chráněná vůči plísním a dalším chorobám. Kořínky by se měly začít vytvářet asi po 14 dnech.

Med podporuje růst kořenů rostlin
Fotografie: Pixabay

Substrát vlhčete pomocí rozprašovače – přílišná zálivka by mohla přispět k hnilobě. Zajistěte také nepřímé sluneční světlo. Teprve až budete mít jistotu, že sazenice zakořenila a roste, můžete ji vystavit plnému slunečnímu svitu a použít normální způsob zálivky. Na webu BydlímeÚtulně jsme napsali i tom, jak pomocí osvědčeného triku rozmnožovat orchideje.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*