Pokud vaše koupelna zapáchá jako kanalizace, využijte tuto přírodní ingredienci, která vyčistí odpad

Fotografie: Wendy Harman / Creative Commons / Attribution 2.0

Zápachu v koupelně byste měli věnovat okamžitou pozornost. Je to znamení, že v odpadu je něco v nepořádku a mohlo by hrozit i jeho ucpání.

Také se vám stává, že čas od času začnou v koupelně zapáchat odpady? Pak víte, jak je to nepříjemné. Obvykle zápach vzniká tím, že sifon a potrubí jsou zanešené nahromaděnými nečistotami. Většinou jde o zbytky různých produktů, které se v koupelně používají, částečky kůže a vlasy. A na usazeninách se velmi rychle začnou vytvářet bakterie. Takže to nejen nevábně páchne, ale jsou tu i zdravotní rizika, píše web HobbyInStory.

Vyberte z odpadu vlasy a usazeniny

Odstranění zápachu z odpadů v koupelně může být někdy těžší výzvou, ale jindy to lze provést snadno. Jednou z nejúčinnějších a ekologických metod je použití jedlé sody a octa. Tuto proceduru však musíte provést ve všech odpadech v koupelně. To znamená vana, umývadla, sprchový kout, případně i na WC a bidetu. Nejprve vyberte vlasy, případně další drobnosti, které se na kraji odtokového systému zachytily.

K tomu se nejlépe osvědčila delší úzká pinzeta. Dosáhnete s ní až do sifonu a krásně se vám podaří vlasy i s dalšími usazeninami vyjmout. Pak nasypte do odpadů šálek sody, nechte 2–3 minuty působit a poté zalijte hrnkem teplého octa. Nechte působit dalších pět minut, mezitím si připravte horkou vodu na spláchnutí. Tento postup pomáhá odstranit zápach tím, že rozpouští organické zbytky a má antibakteriální účinky.

Tento katastrofický scénář vám hrozí, pokud stále lijete použitý olej do odpadu

Zanesený odtok, ale také vlhkost

Tuto údržbu byste však měli provádět pravidelně, a nikoliv až tehdy, když usazeniny začnou zapáchat. Jestli ocet nemáte nebo nesnesete jeho odér, můžete vzít citronovou šťávu nebo si připravit silnější nálev z kyseliny citronové. Pomoci by mohla i hrubá kuchyňská sůl. Pokud tento přírodní způsob nezabere, budete muset zřejmě sáhnout po chemických přípravcích určených k čištění odpadů. Buďte ale velmi opatrní, některé z nich jsou na bázi louhu.

Odtok umyvadla
Fotografie: Pixabay

V případě, že ani tyto metody nejsou účinné, může být na čase zavolat odborníka, který prověří stav sifonu a potrubí. Někdy může ke koupelnovému zápachu přispívat i nadbytečná vlhkost, čímž se zvyšuje množství bakterií ve vzduchu. Může se začít vytvářet plíseň, případně hniloba. Zajistěte si tedy v koupelně dobrou ventilaci, abyste nadměrnému vlhku předcházeli. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž popsali, jak vyčistit toaletu octem a jedlou sodou.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*