Růstový potenciál paprik zvýší vhodní sousedé. Harmonické soužití zařídí i čínské zelí

Fotografie: Depositphotos

Přečtěte si užitečné informace o vlivu prostředí na výnos paprik a tipy na správný výběr sousedních rostlin pro optimální růst a ochranu.

Paprika je známá a ceněná v každé kuchyni světa. Je to zelenina, bez níž si mnozí nedokážou představit každodenní fungování. Věděli jste, že prostředí, v němž paprika roste, má významný dopad na její úrodu? Podívejte se na užitečné informace o tom, která zelenina by se neměla pěstovat vedle papriky. Dejte navždy sbohem bídné úrodě paprik.

Jak to udělat správně?

Bohužel ne všichni z nás máme přístup k neomezenému množství půdy. Častá praxe v domácích zahradách je pěstování papriky hned vedle jiné zeleniny. Maximální využití dostupné oblasti však nejde ruku v ruce s poskytováním optimálních podmínek pro správný růst zeleniny. S paprikou se to neliší. Je tedy důležité, abyste správné zvolili sousední rostlinu, aby nedocházelo k negativním vlivům.

Správná volba sousedních rostlin papriky umožní posílení ochrany před škůdci a nemocemi. Buďte však bez obav, nepotřebujete univerzitní vzdělání ze zemědělství, abyste porozuměli základním principům pěstování rostlin. Připravili jsme pro vás znalosti v kostce, takže můžete hravě zjistit, jak pěstovat papriky takovým způsobem, abyste dosáhli bohaté úrody.

Pěstování a péče

Negativní růst rostlin ovlivňují zejména tři faktory. A těmi jsou chemický dopad, fyzický vliv (typ a rychlost růstu) a nutriční nároky. Pokud si však chcete užít krásné papriky, zasaďte je jen vedle těchto rostlin: čínské zelí, okurka, rajče. Než však začnete přemýšlet o sousedních rostlinách papriky, postarejte se o vhodnou zahradnickou půdu a její náležitou hydrataci. To je klíčové a nesmírně důležité pro budoucí krásnou úrodu.

Ze slupek cibule je možné připravit dokonalé hnojivo pro papriky i rajčata

zelena paprika
Fotografie: Pixabay

S pomocí zeleninového substrátu doplníte půdu nezbytnými minerály, které vaše rostliny potřebují. To je zvláště důležité pro plodiny paprik, cukety nebo rajčat. Rovněž stojí za zmínku, že byste neměli každý rok pěstovat papriky na stejném místě. Předpokládá se, že po paprikách by měly být vysazeny cibule nebo luštěniny, poté dýně a rostliny z čeledi brukvovitých. To umožní maximální využití půdního potenciálu bez rizika jeho sterilizace. 

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]