Zásady správného pěstování bylinek podle jejich nároků. Každá rostlina vyžaduje specifický přístup

Fotografie: Freepik

Bylinky mají velkou sílu, která je ještě větší u rostlin poctivě vypěstovaných. Jenže každý druh má trochu jiné nároky na ideální podmínky, aby byl růst co možná nejlepší.

Chcete se stát odborníky na pěstování bylinek, ale nevíte, jaké druhy potřebují dané podmínky? Kterým bylinkám dopřát dostatek přímého slunce a u jakých naopak zvolit stanoviště spíše více ve stínu? Jakmile se naučíte rozeznávat nároky jednotlivých druhů bylinek, stane se z vás skvělý pěstitel, který bude mít výborné výsledky při pěstování. Bez problémů tak zvládnete klidně několik sklizní vybraných bylinek. Stačí si jenom vybrat, jaké máte nejradši a nejvíce je využijete.

Důležitý je správný substrát

Velmi důležitou ingrediencí pro úspěšné pěstování bylinek je také vhodně zvolený substrát. Snažte se vybírat spíše více propustné směsi, kde není tak velké riziko přemokření a uhnití kořenů. Velmi dobře budou fungovat klasické substráty s příměsí rašeliny, kdy je dobré na dno nádoby umístit drenáž v podobě obyčejného písku.

Máta

Máta má ráda spíše zastíněná místa. Na příliš slunném stanovišti je možné pozorovat nežádoucí zasychání a výrazně omezený růst. Je také poměrně náročná na zálivku, kdy má ráda neustále lehce vlhký substrát. Aby krásně rostla a větvila se, nezapomínejte na občasné zaštípnutí a lehké seříznutí. Poměrně dobře se dá vypěstovat rovnou ze semínka, ale pokud nechcete čekat, v obchodech běžně najdete již vyrostlé rostlinky, o které se můžete dále starat. Při výsadbě na volno do zahrady dávejte pozor, aby máta neutlačovala jiné druhy okolních rostlin.

Fotografie: Freepik

Tymián

Tymián roste poměrně pomalu, takže je lepší použít již vyrostlé sazenice. Pokud si přeci jenom troufáte na pěstování ze semen, s výsevem neotálejte a začněte nejdéle v dubnu. Obecně se tymián velmi dobře hodí pro kombinaci s dalšími bylinkami. Má raději teplé stanoviště s dostatkem slunečního záření. Dá se velmi dobře pěstovat také na okně na parapetu. Výhodou mohou být i menší nároky na vodu, kdy nevyžaduje tak náročné a časté zalévání.

Oregano

Oregano je nejlepší vysazovat brzy na jaře pro dostatečné zesílení a vytvoření hmoty. Jde o bylinku vhodnou na slunné stanoviště. Dobře bude růst také v květináči, kde potřebuje pravidelné ořezávání a dostatečnou zálivku pro stále lehce vlhký substrát.

Koriandr

Nároky na prostředí má koriandr podobné jako v případě oregana, kdy ocení hlavně slunná místa s dostatečnou vlhkostí v půdě. Také ho zvládnete poměrně dobře pěstovat na parapetu, kdy si musíte ale dávat pozor na dostatečnou zálivku.

Fotografie: Freepik

Šalvěj

Při pěstování šalvěje dosáhnete dobrých výsledku na parapetu okna i volně v záhoně. Potřebuje dostatek světla a úrodnou půdu. Náchylná bývá na příliš nízké teploty, takže je vhodné v zimě zakrýt rostlinu chvojím nebo dát na vnitřní stanoviště.

Bazalka

Bohužel bazalka je jednotlivá bylina, kterou si každý rok musíte koupit znovu. Dobře roste i ze semínek a k dostání je mnoho různých zajímavých kultivarů. Dobře roste na parapetu okna a zároveň si ji můžete dát i přímo na záhon, kde má raději slunná stanoviště. Zálivku vyžaduje přiměřenou a nemá ráda přemokření. Větvení a bohatší růst podpoříte zaštipováním.

Rozmarýn

Rozmarýn vyžaduje dostatečné sluneční světlo a půdu, která je propustná. Velmi dobře se budě pěstovat na parapetu i na balkonu. Kvůli pomalému růstu ze semen, je lepší zvolit rovnou sazenice. Zálivku volte spíše přiměřenou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]