Vejce patří mezi nezbytnou součást snad každé lednice. Dá se z nich připravit mnoho skvělých pokrmů, obsahují bílkoviny a mnoho potřebných druhů minerálů. Navíc jsou poměrně cenově dostupné a hodí se pro přípravu sladkých i slaných pokrmů.
Víte ale, jak vlastně vejce správně vybrat a na co se při koupi zaměřit? A jak si poradit se skladováním, aby vydržela dlouho čerstvá a v maximální možné kvalitě? To všechno se dozvíte v několika praktických radách přímo v tomto článku.
Výběr správné velikosti vajec
V regálu najdete hned několik různých velikost vajec. Otázka správného výběru sice není tak důležitá, ale přesto může jít o vhodný způsob, jak si zvolit tu nejlepší možnou variantu. V zásadě existují tři velikosti prodávaných vajec. K jejich třídění dochází mechanicky s pomocí moderních systémů. Plata jsou tak rozdělena na:
- Velikost L – největší
- Velikost M – střední a optimální volba
- Velikost S – menší
Menší vejce využijete hlavně v případě, kdy se používáte jako suroviny do pečení a podobně. Zlatou střední cestou, kterou však bez problémů všude využijete a navíc nebudete mít strach ohledně dostatečné kvality, jsou středně velká vejce M. Největší vejce zase mohou pocházet od starších slepic, takže jejich nutriční hodnota může být trochu nižší.
Čistota vajec
Při otevření plata s vajíčky v obchodě si samozřejmě zkontrolujete, jestli není nějaké náhodou prasklé. Tato vada je totiž jasným signálem, proč si raději vybrat jiné balení. Další drobnou nepříjemností mohou být nečistoty například v podobě peří. Pokud jde jen o menší množství nečistot, není to nijak na škody. Silně zašpiněná vejce jsou však proti hygienickým předpisům a může u nich být vyšší riziko přítomnosti salmonely.
Na vejce si posviťte
Většinou v obchodě nemáte tolik času pro výběr prvotřídních vajec. Pokud si však z nějakého důvodu chcete být dokonale jistí ohledně kvality a čerstvosti, připojte do výběru trochu světla. Na vejce si jednoduše posviťte a zkuste se na ně podívat proti světlu. Možná si všimnete drobných nedokonalostí, které napoví na začátek vývoje zárodku nebo rozvoj plísně uvnitř, kdy došlo ke zkažení vejce.
Nejrůznější vylepšená a obohacená vejce
V rámci marketingových tahů se můžete setkat hned s několika druhy vajec. Těmi obyčejnými bez žádného zvláštního přívlastku a nejrůznějšími druhy s větším obsahem proteinů, s přídavkem železa, vitamínu A, C nebo třeba selenu. Tito prodejci se snaží říct, že jimi nabízená vejce jsou něco speciálního. Jenže ve skutečnosti nejde téměř o žádný rozdíl.
Obyčejná vejce jsou totiž přirozeně bohatá na všechny důležité vitamíny a minerály a snahy o jejich vylepšení tak nejsou příliš na místě. Rozhodně tak nemusíte připlácet klidně až desítky korun jen za lákavý obal plný zajímavých přívlastků o vylepšených vejcích. Bohatě postačíte, když si vyberete čerstvá a kvalitní obyčejná vejce.
Bílá nebo hnědá vejce?
Barva skořápky v zásadě nemá vůbec žádný vliv na množství živin či kvalitu. Jedinou výhodou bílých vajec je jejich lepší využití během velikonočních svátků pro nejrůznější malování.
Pravidla pro skladování
Aby si vejce uchovala svou kvalitu a optimální nutriční hodnoty, hodí se přemýšlet nad skladováním. Když si osvojíte několik základních pravidel, značně snížíte riziko, že se potkáte s nepříjemně páchnoucím zkaženým vejcem.
- Vejce v žádném případě neumývejte před umístěním do chladničky, protože jinak odstraníte ochranné mikroorganismy a pouze urychlíte jejich zkázu.
- Snažte se vejce umístit přímo dovnitř ledničky a ne pouze do přihrádky na dveřích.
- Vejce umístěte dále od silně aromatických potravin nebo syrového masa. Když jich máte hodně, můžete si je rozbít do krabičky a dát zmrazit.