Nejlepší zavařované okurky díky lahodnému nálevu: Stačí přidat ingredience, které mnoho lidí podceňuje

Fotografie: Shisma / Creative Commons / Attribution 4.0

Zavařování okurek vám přinese zeleninu na zimu, dobrý pocit z nepromarněné úrody a poctivě odvedené práce. Základem je dobře udělaný nálev.

Čas plyne rychle jako voda. Nedávno jste se seznamovali s články o výsadbě, hnojení a celkovém pěstování okurek a najednou je tady jejich sklizeň. A s ní samozřejmě také konzervace. Tou nejúčinnější a nejchutnější je sterilizace, tedy zavařování okurek do sladkokyselého nálevu.

Příprava na zavařování okurek

Zavařování okurek je tradiční metoda konzervace, která umožňuje uchovat lahodné a křupavé okurky po dlouhou dobu. Proces zavařování začíná výběrem správného typu okurek. Obvykle se používají nakládačky, které jsou známé svou pevnou strukturou a schopností dobře absorbovat nálev. Máte-li však jen polní nebo skleníkové druhy, i tak je můžete sterilizovat. Buď je posbírejte ještě malé, aby se vám vůbec do sklenic vešly, anebo je zkrátka pokrájejte na kolečka. Na bramborový salát o Vánocích nebo jako příloha k bramborové kaši v zimě poslouží i tak velmi dobře.

Základním krokem je důkladné umytí okurek a sterilizace sklenic, do kterých budou okurky zavařeny. A stejně tak naložte s víčky. Mezitím si připravte nálev – ten se obvykle skládá z vody, octa, cukru, soli a různých druhů koření. Zpravidla je to pepř, nové koření, hořčičné semínko, bobkový list, kopr a další ingredience podle regionálních preferencí nebo rodinných receptů.

Drtivá většina pěstitelů dělá tuto zbytečnou chybu, kvůli které sklízí hořké okurky

Uvařený nálev zchlaďte

Příprava nálevu vyžaduje svaření těchto ingrediencí, aby se chutě dobře spojily a vytvořily pro okurky dobrý a silný základ. Po přípravě nálevu se okurky do sklenic vkládají společně s další zeleninou, jako jsou plátky mrkve, cibule nebo kousky křenu, které přidávají další vrstvy chuti. Sklenice se pak zalijí vlažným nálevem a sterilizují. To zajišťuje dlouhodobou trvanlivost a bezpečnost konzervovaných okurek, píše web Gotowanie.

A protože co člověk, to jiná chuť, existuje pochopitelně mnoho receptů na nálev. Od tradičních až po moderní interpretace, které mohou zahrnovat netradiční přísady jako chilli papričky nebo různé bylinky. Některé recepty doporučují vaření nálevu s okurkami přímo ve sklenicích, zatímco jiné preferují přelití okurek již vychladlým nálevem. Každý způsob má své výhody a může ovlivnit konečnou chuť zavařených okurek. Hlavní je, aby okurky byly v nálevu zcela ponořeny, jak uvádí web AbecedaZahrady.

Když nevíte, jak na to…

Pro ty z vás, kdo hledají inspiraci nebo konkrétní návody, nabízí internet širokou škálu videí a článků s podrobnými recepty a tipy pro zavařování okurek. Tyto zdroje mohou být velmi užitečné zejména pro začátečníky. Ti si tak mohou osvojit osvědčené metody, které zaručí výborný výsledek hned napoprvé. Zavařování okurek je nejen praktické, ale také přináší radost z vlastnoruční přípravy výrobků, které mohou sloužit jako skvělý zeleninový doplněk k jídlu po celou zimu.

Na okurky si vyrobte lahodný nálev
Fotografie: Pixabay

S trochou trpělivosti a pečlivostí může být zavařování okurek také příjemným letním rituálem, který obohatí domácí spíž a přinese chutě léta i do chladnějších měsíců. Jak jsme také psali na BydlímeÚtulně, nezapomeňte okurky přihnojit, pokud vám stále ještě kvetou a začínají zakládat další plody.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*