Množení růží: Brambora v dobré kondici pomůže řízku k úspěšnému zakořenění

Fotografie: Depositphotos

Růže existují v bezpočtu druhů a barev a jejich omamnou vůni miluje snad každý. Není se co divit, že mnoho zahradníků neodolá a vysadí si ji i u svého domu nebo na zahradě.

Jsou proslulé svou nenapodobitelnou krásou a okouzlující vůní. Možná jste už zkušený pěstitel, nebo byste si růži rádi poprvé vysadili. Podívejte se na tuto metodu množení růžových řízků, která poskytne malé rostlince potřebnou výživu a úspěšnost zakořenění je díky ní téměř 100%. Navíc je to naprosto jednoduché a zvládne to opravdu každý.

Výběr stonku na zakořenění

Připravte si stonky, které jsou o něco tlustší než tužka a mají délku 20–30 cm. Ujistěte se, že jsou zdravé, nejsou napadené škůdci nebo neuhnívají. Řízek růže na spodu očistěte od trnů i listů. Ideálně použijte ten, který již odkvetl, protože nyní bude soustředit svou energii opět na tvorbu kořenů, a tím zvýšíte šanci na dobré zakořenění.

Do brambory vyřízněte díru

Připravte si větší bramboru a ostrým nožem nebo vrtákem do ní udělejte díru hlubokou přibližně 2 cm. Řízek do díry zapíchněte. Měl by v bramboře pěkně sedět. Nyní si připravte hluboký květináč s odtokovými otvory a na jeho dno nasypte asi 5 cm zeminy. Můžete použít speciální substrát na růže, ale řízky zakoření i v zahradní hlíně. Pro začátek budou všechny potřebné živiny čerpat právě z brambory.

Umístěte květináč mimo přímé slunce

Na vrstvu hlíny položte bramboru se zapíchnutým řízkem a vše zasypte dalšími přibližně 15–20 cm zeminy. Květináč dobře zalijte vodou a přemístěte ho na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Substrát udržujte neustále vlhký, ne však přemokřený. Růže ke svému zakořenění potřebují teplo a ideální jsou pro ně teploty v rozmezí 18–24 °C.

Mšicím vstup zakázán: Ochranu růží zajistí například směs s česnekem a feferonkami

Vyrobte nové růži mini skleník

Vzdušná vlhkost také podporuje zakořeňování, proto můžete z plastové láhve vytvořit mini skleník. Jednoduše uřízněte dno, odšroubujte uzávěr a lahví řízek přikryjte. Zakořenění růží z řízků může trvat několik týdnů, nebo dokonce měsíců, proto buďte trpěliví a řízky zbytečně nenarušujte. Na podrobný postup zakořeňování růžových řízků se můžete podívat ve videu.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]