
Mechy a lišejníky se v průběhu let mohou začít vytvářet na vašich stromech i keřích. Postihují zejména staré dřeviny a také ty, co rostou na nevhodných místech. Třeba na severní straně bez slunce.
Ne, že by uvedené parazitické organismy už od počátku škodily stromům přímo, ale mohou v nich žít různí škůdci, kteří napadají dřevo, kůru, listy i plody, a také mohou být plné chorob, které dřevinám škodí. Později se ale z borky dostanou hlouběji do kůry a rostlinných pletiv, která narušují. A tak se do stromů a keřů mohou dostávat výtrusy hub, spory plísní a bakterie, které už těmto dřevinám škodí vydatně. Větve pak mohou začít uhnívat nebo zasychat. A proto je nutné mechy a lišejníky na dřevinách průběžně usměrňovat, radí ČeskýRozhlas.
Mechanické odstranění mechů a lišejníků z dřevin
Rozhodně prvním krokem ke zmírnění jejich šíření je prevence, radí RHS. A tou je pravidelný řez dřevin. Pokud je koruna dobře prosvětlená, vzdušná a přístupná slunečním paprskům, lišejníky a mechy se na stromech tolik nedrží. Totéž platí pro ovocné keře, jako je rybíz, angrešt, josta. Výhony starší čtyř let je lepší odstranit zcela. Stejně jsou oslabené a málo plodí. A když už se tyto parazitické organismy na dřevu objeví, můžete je odstranit mechanicky nebo přípravkem s obsahem mědi.
Jsou-li stromy plné lišejníků, pusťte se do nich třeba na podzim po opadu listí. Pomoci vám mohou zahradnická škrabka na kůru, různé druhy kartáčů (kromě ocelového) a wapka. Pod strom nejprve natáhněte igelit nebo plachtu. Bude nutné, abyste napadenou borku, kterou kartáčem odřete, posléze spálili. Rozhodně ji nedávejte na kompost nebo na hnůj. Až kmen a větve očistíte nahrubo, můžete použít wapku, tedy tlakové mycí zařízení. Tlak vody odstraní zbytky mechů a lišejníků.
Mravenci se domácnosti raději vyhnou obloukem. Lze se jich zbavit i díky octu a skořici
Stromy nakonec natřete vápnem
Stromy, které jste s lišejníkem zbavili i hrubé borky, mají poměrně holou kůru. A pak může přijít únorové slunce, kůra se zahřeje na vysokou teplotu a v mrazivé zimní noci by mohla popraskat, anebo se v ní vytvoří i velká trhlina. Proto použijte na oškrábané stromy vápenný nátěr. Je vhodnější než třeba latex, protože postupně opadává, s deštěm se dostane do půdy a poslouží dřevině jako živina.
Skalice modrá a zelená
Při použití wapky můžete do poslední vody přidat přípravek s obsahem mědi, který stromy vydezinfikuje, zničí spory plísní a zamezí rychlému návratu řas, mechů a lišejníků na dřevinách. Modrá skalice obsahuje síran měďnatý, který se účinně používá při boji s mechem, řasami i lišejníky, jak vysvětluje web GardeningKnohHow. Připravte si asi 5% roztok a použijte ho jako postřik nebo s ním natřete postižená místa.
A pak jsou tu ještě rady zkušených zahrádkářů i zahradníků. Smíchejte litr vody se třemi polévkovými lžícemi jedlé sody. Důkladně rozmíchejte, nalijte do rozprašovače a aplikujte přímo na lišejníky. Oproti skalici jde o šetrnější způsob ošetření. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, jak je to s kácením stromů na vlastním pozemku a co o tom říkají zákony.
Zdroje: ČeskýRozhlas, RHS, GardeningKnowHow
Napište komentář