Recyklace starých plastových přepravek na originální zahradní nábytek

Většina lidí zahradní nábytek kupuje v hobby marketu. Přitom to není nutné, když máte doma kousek tohoto plastu. Co je možné vyrobit z plastových přepravek? Na první pohled nic, jsou užitečné k uskladnění ovoce a zeleniny, případně nářadí nebo jiných věcí. Ale jaké mají další využití? Budete se divit, ale z plastových beden, boxů nebo přepravek si můžete vyrobit snadno také stylový zahradní nábytek, který dobře poslouží svému účelu, navíc bude osobitým prvkem vaší terasy nebo zahrady.

Stolků a stoliček není nikdy dost

Vlastníte terasu nebo velkou zahradu? Tak jistě víte, že zahradního nábytku není nikdy dostatek. Stále se nedostává židlí, stoliček nebo stolků, tím spíše, když přijdou na návštěvu sousedé nebo přátelé. Zahrada je totiž také místo setkávání nebo grilování s blízkými. Právě proto je dobré mít dostatek zahradního nábytku, aby si hosté mohli sednout nebo odložit. Ale kde na zahradní nábytek vzít peníze? Nezoufejte, levně si můžete vyrobit zahradní stolek nebo stoličku z použitých plastových přepravek a beden.

Co budete potřebovat

Na výrobu jednoho stolku budete potřebovat 2 přepravky, při výrobě lavice nebo jiného zahradního nábytku jich budete potřebovat více. Kromě toho si připravte:

  • kabelové pásky nebo bindery;
  • písek;
  • cement;
  • akrylovou barvu;
  • primer (barva bez obsahu rozpouštědel);
  • dřevěné prkno;
  • barvu;
  • venkovní lak;
  • nářadí.

Postup výroby

Nejprve si připravte podnož ze dvou přepravek, které spojíte dnem k sobě a spoutáte páskou nebo binderem. Odřízněte delší bočnice po obou stranách a ustřihněte přesahující pásky.

Nyní si připravte směs cementu s pískem v poměru 1:2. Obalte směsí celý rám a nechte zatvrdnout do druhého dne.

Další den přikročte k dekorování. Navlhčete suchý povrch, překryjte druhou vrstvou cementu, posečkejte 3 hodiny a začněte kreslit požadovanou texturu. Může se jednat o imitaci kamene nebo nějaký konkrétní obrazec. Po dokreslení nechte schnout asi 5 dní.

Poté odstraňte prach a prachové částice z povrchu štětcem a nabarvěte požadovanou barvou nebo lakem.

Nyní si připravte desku stolu nebo v případě stoličky sedák, na kterém se bude sedět. Použít můžete dvě stejně dlouhá prkna, do kterých před ošetřením požadovaným venkovním lakem ještě navrtáte 2 díry. Připevněte prkna pomocí dlouhých šroubů do předem vyvrtaných otvorů v podnoži a máte hotovo!

Fotografie: DIY zahrada a výzdoba

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]