Rybenky pochopí, že v domácnosti nejsou vítány. Důležité je zamezit přístupu k potravě

Fotografie: Depositphotos

Vyhlédly si rybenky vaši koupelnu nebo spíž a vy byste se jich rádi zbavili? Existuje pár jednoduchých triků, jak s těmito nevítanými hosty zatočit.

Rybenky jsou malý hmyz, který svým tvarem i barvou připomíná rybu. Jsou častými spoluobyvateli koupelen a jiných míst, kde je vlhko. Pro člověka nepředstavují žádné nebezpečí. Nekoušou ani nepřenášejí žádné nemoci. Přesto vám jejich přítomnost nemusí být příjemná. S těmito jednoduchými triky se vám podaří je vypudit.

Zamezte jim přístup k potravě

Rybenky milují teplo a vlhko, proto se nejčastěji vyskytují v koupelnách, ale nepohrdnou ani spíží, kde mají dostatečnou zásobu potravin. Proto je důležité udržovat v místech jejich výskytu pořádek. Podlahy je nezbytné často zametat a všechny potraviny uložit do uzavíratelných nádob. Rybenky si však rády smlsnou i na knihách a časopisech. Ty je proto vhodné uložit výše nad zem nebo je umístit do plastových tašek.

Na místa, kde se nejčastěji vyskytují, nainstalujte medové pasti. Jednoduše medem potřete kousek kartonu nebo pečicího papíru a položte na zem. Sladká vůně medu rybenky přiláká a z medu už se nebudou moct odlepit. Pravidelně pastičky měňte za ty čerstvé. Pamatujte, že boj s rybenkou je běh na dlouhou trať, protože žije několik let a bez jídla vydrží po velmi dlouhou dobu.

Snižujte vzdušnou vlhkost v domě

Rybenky milují především starší vlhké domy. Kroky vedoucí ke snížení vlhkosti v domě mohou následně omezit i výskyt rybenek. Koberce jsou pro ně také vhodným místem, pod které se mohou schovat. Hladké podlahy, co jednoduše zametete nebo setřete, jsou z tohoto pohledu mnohem praktičtější krytinou. Rády se schovávají také do různých škvír a spár. Jejich důkladné utěsnění tak může pomoci.

sklenice medu
Fotografie: Freepik

K odpuzení rybenek můžete použít také pytlíčky se sušenými bylinkami, jejichž vůni přímo nesnáší, a proto se jim budou vyhýbat. Nejlépe se k tomuto účelu hodí sušená levandule, sušené citronové slupky nebo třísky cedru. Pokud se potýkáte s velkým množstvím rybenek, zvažte použití insekticidů. Ty by však měly být na řadě až jako poslední možnost a s opatrností, zejména pokud máte děti nebo domácí mazlíčky.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]