Univerzální pomocník při uklízení domácnosti jménem droždí: Efektivně vyčistí záchod i koupelnu

Fotografie: Depositphotos

Jednou z nejméně příjemných situací v domácnosti je úklid koupelny. Například k očistě toalety používáme mnoho chemie, abychom ji zbavili nejrůznějších parazitů.

Existuje však i jedno velmi ekologické řešení vyžadující surovinu, kterou s koupelnou hned nespojíte. Ano, právě kvasnice jsou totiž na čištění toalety naprosto špičkový nástroj. Droždí dokáže v koupelně skutečné zázraky a zároveň stojí pár korun. Jak ho tedy v této místnosti využít naplno? Jednou z velmi populárních metod na domácí čištění je ocet v různých kombinacích nebo ředěný. Hlavně ve spojení s jedlou sodou se jedná i mimořádně silné kombo proti špíně.

Další čistidlo toalety

Stejně tak můžete k výrobě mnoha domácích receptů použít právě kvasnice. Přijdou vhod hlavně tehdy, pokud vás trápí toaleta. Jak tedy konkrétně postupovat? Lžičku droždí dejte do sklenice, která je z poloviny naplněná teplou vodou. Tento roztok nalijte do toalety a jednoduše nechte působit přes noc. Druhý den stačí jen spláchnout a váš záchod bude doslova zářit. Jestli vám chemie nevadí, už jsme se na BydlímeÚtulně zmiňovali o tabletě do myčky. Postup je prakticky totožný, výsledek také.

Použití kvasnic vytvoří na povrchu materiálu ochrannou vrstvu. Použijete-li krátce poté nějakou chemii, tento film zničíte. Obecně jsou kvasnice směsí jednobuněčných živých organismů. Využívají se hlavně během přípravy pečiva, jsou však i základem tekutého chleba, tedy piva. A protože jde o velmi výživnou surovinu, není od věci z ní vyrobit hnojivo. Dle MagazínuDoma totiž droždí obsahuje hodně prospěšných látek, ze kterých profitují i rostliny.

hnětení těsta miska
Fotografie: Pixabay

Záchod jako z reklamy: Ocet mění pravidla hry čištění toalety

Složky superpotraviny

Nejde jej ale použít na každou rostlinu, stejně tak je namístě ho hodně naředit. Vyhněte se rostlinám, které mají rády kyselé prostředí. To jsou třeba hortenzie, borůvky, rododendrony a další. V základu je však droždí superpotravinou, což potvrzuje i stránka ProŽeny. Najdete v něm vitamin B, D, železo, chrom, měď, enzymy, minerální soli a esenciální kyseliny, říká doktorka Katherine Marengo. Tohle všechno z něj dělá vynikající ingredienci, která vám pomůže „nakopnout“ vlastní imunitu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]