Pokud váš dům disponuje zahradou nebo pěstujete rostliny například na balkoně, jistě jste se setkali s některými škůdci. Zjistěte, jak se jich můžete zbavit přírodními způsoby.
Pěstujete-li ve své domácnosti či na zahradě plodiny či okrasné rostliny, téměř jistě jste se setkali i s některými jejich škůdci. Nejběžnější jsou ti z řad hmyzu, respektive svilušky, mšice, červci či housenky. Boj s těmito nevítanými návštěvníky bývá až příliš často zdlouhavý a úmorný. V případě, že máte doma malé děti nebo zvířecí mazlíčky, není vhodné k likvidaci škůdců používat insekticidy. Zjistěte, jaké alternativní možnosti s využitím běžných a přírodních produktů máte k dispozici.
Mšice zůstanou naprosto bez šance
Kroutící se a deformované listy vašich oblíbených rostlin by pro vás měly být jasným varovným signálem, na nějž byste měli zareagovat dříve, než bude pozdě. Za chřadnoucí rostlinky totiž mohou mšice, které je napadly a jež je dokážou během vcelku krátké doby naprosto zlikvidovat (pokud je necháte). Jimi vylučovaná medovice navíc přitahuje další hmyz – typicky mravence. Abyste se těchto nevítaných návštěvníků zbavili, můžete vyzkoušet některý z těchto tipů.
Do lahve s rozprašovačem smíchejte tři polévkové lžíce nastrouhaného černého mýdla s jedním litrem vlažné vody. Až se mýdlo rozpustí, směs opatrně promíchejte a důkladně s ní postříkejte listy napadených rostlin. Postřik opakujte několik dní za sebou, dokud mšice nevymizí. Jiným tipem je ošetření rostlin pomocí česneku. Dva stroužky prolisujte do sklenice s vodou a nechte alespoň 6 hodin odstát. Poté rostlinu roztokem postříkejte – mšice spolehlivě odpudíte (ale pozor, snadno můžete odradit i opylovače).
Svilušky a housenky nebudou představovat problém
Stejně jako mšice i svilušky vás dokážou pořádně potrápit. Na rozdíl od mšic jsou malé a špatně viditelné. Jejich často jediným poznávacím znamením jsou drobné, stříbřité, bronzově hnědé či žlutohnědé skvrny na listech a pavučinky mezi listy a stonky. Abyste zachránili své rostliny před totální likvidací, vyzkoušejte jejich listy i stonky postříkat silným odvarem z heřmánku (aplikujte ho po dobu 3 týdnů) nebo z cibule (postřik stačí zopakovat dvakrát s několikadenní prodlevou).
Jinou možností je roztok, který si vyrobíte z 1 litru vlažné vody, do nějž nakapete trochu prostředku na mytí nádobí a přidáte čajovou lžičku nadrceného kajenského pepře. Roztok nechte přes noc odstát a druhý den ho přeceďte přes jemné síto. Hotový postřik aplikujte na listy napadené rostliny pomocí rozprašovače. Tento postup je vhodný zejména pro okrasné rostliny.
Pokud vaše plodiny či okrasné rostliny napadly housenky, potýkáte se s velkým problémem. Housenky totiž dokážou rostlinu zlikvidovat již během několika málo dní, kdy ji kompletně defoliují. Abyste zabránili zkáze, máte na výběr z několika možností – housenky můžete ručně vysbírat, nebo můžete na rostliny aplikovat postřik, respektive výluh z aromatických rostlin. Housenky spolehlivě odpudí výluh z máty, rozmarýnu či levandule.
Zdroj: GardeningKnowHow