Plísně, které se doma vytvoří, dokáží pěkně potrápit. Mohou si velmi rozmanitě zahrávat s naším zdravím a alergiemi a nejsou vůbec vzhledné, proto je důležité se jich rychle zbavit.
Plísně jsou způsobeny zejména vlhkostí, která se nejčastěji objevuje v kuchyni, koupelně a všude tam, kde se více pracuje s vodou. Boj s plísní pravděpodobně nebude u konce nijak zvlášť rychle. Vyžaduje poměrně velkou dávku trpělivosti, v některých případech se může jednat o poměrně zdlouhavý úkol. Pokud ale člověk vydrží, plíseň nakonec ustoupí. Zakročit proti plísni je potřeba co nejdříve, než se rozšíří. Velmi dobrý způsob je pravidelně kontrolovat stav stěn a stropů, zejména rohů, kde se plíseň velmi ráda rozšiřuje.
Pravidelně větrejte
Větráním máte možnost předejít tvorbě plísní. Každý den nechte otevřeno alespoň 10 minut, udělejte doma přiměřený průvan, který vyvede ven přebytečnou vlhkost, která se doma ubytuje. Takové jednání slouží jako dobrá prevence vzniku plísní. Nevymlouvejte se na počasí. Ať je zima, teplo, prší, nebo svítí slunce, dům prostě potřebuje vyvětrat. Když vám to počasí umožní, větrejte déle, pokud ne, alespoň na deset minut vždy otevřete a větrejte. Otevřete všechny místnosti, i ty které jsou normálně zavřené, aby se čerstvý vzduch dostal všude.
Silné přípravky a lihový ocet
Pokud už se plíseň na stěnách objevila, není čas spekulovat, začněte rychle jednat. Nemusíte mít doma speciální přípravek proti plísním, jednat ale můžete i tak. V první fázi umyjte stěnu napadenou plísní mýdlovou vodou.
Není to pomoc na dlouho, ale v první fázi pomůže. Zabráníte tak rozšiřování plísně, než budete moct začít jednat jinak. Plíseň je opravdu silný protivník a bude to vyžadovat použití dobrého fungicidního přípravku.
Pokud nechcete používat průmyslově vyrobené přípravky na ničení plísní, které jsou plné velmi silné chemie, můžete zvolit také cestu lihového octa.
Nejprve dostaňte plíseň z povrchu stěny. Ideální způsob je seškrábat plíseň kartáčem. Pak nalijte ocet do rozprašovače a postříkejte očištěnou stěnu. Ocet by měl vyžrat zbytky plísně, která už se nebude rozšiřovat. Pokud není plíseň tak obsáhlá, nebo máte v místnosti děti či alergika, můžete ocet zředit vodou. Pak místnost pořádně vyvětrejte a nechce ocet uschnout.
Když je cítit zatuchlina
Prevence je nejdůležitějším bodem v boji proti plísni. Pokud ucítíte v místnosti vůni zatuchliny, měli byste rychle jednat. Plíseň se sice ještě neobjevila, ale už je to známka, že se vyvíjí a brzy se objeví. Nechte pořádně vyvětrat všechno, co je vystavené častému vlhku. Pokud chcete zabránit tvorbě plísně, v žádné místnosti by neměla teplota klesnout pod 18 ° C. Pokud je to možné, prádlo sušte jen v místnosti po celou dobu s otevřeným oknem. I vlhkost z prádla, která se dostává do ovzduší, může zapříčinit vznik plísní. Úplně nejlepší variantou je sušit prádlo venku.
Zdroj: Goodhousekeeping