Zbavte se plísní v domácnosti bez nutnosti použití nešetrných chemických prostředků

Fotografie: Freepik

Plísně mohou představovat v domácnosti velký problém, a protože se tvoří ve vlhkém prostředí, vyskytují se nejčastěji v koupelně.

Koupelna je pro většinu lidí prostorem, ve kterém provádějí nejen očistu těla, ale také relaxují a zbavují se stresu. Proto je důležité, aby tento prostor byl nejen příjemný, ale především zdravotně nezávadný.

Plísně se rozmnožují pomocí spor, které jsou ve vzduchu a uvolňují do něj různé škodlivé látky, například aldehydy a ketony. Pokud těchto látek člověk vdechne určité množství, může se dostavit například poškození sliznic dýchacího systému, podráždění očí nebo bolest hlavy.

Pokud se tedy objeví plísně, je proti nim třeba včas zasáhnout. Pokud jde o místa v koupelně, kde se plísním nejvíce daří, jedná se zejména o spáry mezi kachličkami a dlaždicemi, prostor kolem pračky a také o rohy místnosti.

Chemie versus příroda

V drogerii je možno koupit řadu prostředků určených k odstranění plísní, obsahují však silné chemické látky, což řadě lidí nevyhovuje. Chemikálie nejen že poškozují životní prostředí, ale mohou díky svému složení mít negativní vliv na vaši pokožku, Navíc, obvykle silně zapáchají.

Variantou k chemickým prostředkům je domácí ekologický přípravek, jehož výroba je velice jednoduchá. Výhodou je jeho bezpečnost pro vaše zdraví i pro životní prostředí, příjemná vůně a zejména účinek proti plísním, jiným škodlivým mikroorganismům a nečistotám.

Jak vyrobit domácí přípravek

K výrobě domácího přípravku proti plísním budete potřebovat pouze tři ingredience, kterými jsou:

  • Tea Tree olej neboli éterický čajovníkový olej – 2 čajové lžičky
  • čistý alkohol – 1 čajová lžička, a
  • teplá voda – 2 šálky.

Postup přípravy je velice jednoduchý. Olej, alkohol a vodu nalijte do láhve opatřené rozprašovačem, uzavřete ji a obsah dobře protřepejte. Přípravek je hotov a připraven k použití. Nastříkejte ho na všechna potřebná místa a nechejte jej působit po dobu alespoň 10 minut. Poté ošetřená místa ještě očistěte čistou vedou.

Klíčem úspěchu je kombinace účinků všech ingrediencí. Alkohol funguje jako rozpouštědlo a také jako prostředek proti bakteriím, Tea Tree olej má skvělé dezinfekční vlastnosti.

Alternativně můžete použít také ocet, který má rovněž vynikající čisticí, protibakteriální a protiplísňové účinky, jeho nevýhodou je však pronikavý zápach, který ve vzduchu dlouho přetrvává.