V dnešní době, kdy jsou ceny energie opravdu vysoké, je třeba šetřit, kde se dá. Přečtěte si, jaký vliv na spotřebu energie má zapojená a nepoužívaná nabíječka na mobil.
Mobilní chytré telefony jsou již dlouhou dobu součástí každodenního života nás všech. Mnoho z nás po něm velmi často instinktivně sáhne, abychom zkontrolovali nejnovější upozornění nebo si jen zaměstnali ruce. U většiny moderních modelů vyžadují telefony každodenní nabíjení. Tato činnost však vyvolává některé nejasnosti. Spotřebovává nabíječka elektřinu bez nabíjení a vystavuje nás její ponecháním v zásuvce vyšší spotřebě energie, a tím i nákladům?
„Žere“ zapojená nepoužívaná nabíječka energii?
Místo nabíjení telefonu se většinou nachází tam, kde doma trávíme nejvíce času. U stolu, na pohodlné pohovce nebo u postele. Pozornost je třeba věnovat zejména poslednímu jmenovanému umístění. Mnozí z nás připojují telefon v noci, aby si ráno užili plnou baterii, což nám umožní zůstat v kontaktu se světem po celý další den. Ukazuje se však, že to není nejlepší postup. Nabití baterie smartphonu trvá v průměru hodinu. Nabitý telefon, jenž zůstane připojený k nabíječce, nadále odebírá energii ze sítě. Odhadem jde až o 2/3 energie, která je čerpána při samotném nabíjení.
Nepoužívané nabíječky zapojené do zásuvek jsou v domech a bytech běžným jevem. Vezmeme nabité zařízení a většinou nepřemýšlíme o tom, co se děje v jeho okolí. Panuje přesvědčení, že nabíječky pak přestanou fungovat, a tak není třeba se jim věnovat. Navzdory tomu jste pravděpodobně nejednou měli možnost pocítit, že se nabíječka zahřívá. To je důkaz, že stále spotřebovává energii. Je odpojení ze zásuvky řešením úspory elektrické energie? Ve skutečnosti zařízení skutečně spotřebovává energii, ale to je jen malé množství. Odhaduje se, že nabíječka připojená k zásuvce spotřebuje asi 0,3 wattu energie.
Jak snížit účty za elektřinu?
Výše zmíněná částka se může zdát v měřítku celého rozpočtu domácnosti zcela zanedbatelná. Avšak v našich bytech a domech nepoužíváme pouze jednu nabíječku. Každý člen domácnosti má svou vlastní a nechybí ani další zařízení, jako jsou notebooky, tablety nebo hodinky. Navíc existují zařízení, která necháváme v pohotovostním režimu, s čímž souvisí další (a zbytečná) spotřeba energie.
Když to všechno vezmeme v úvahu, může se ukázat, že účty za elektřinu navyšujeme na vlastní žádost. Určitě by se ale našel mnohem lepší a praktičtější způsob, jak tyto peníze utratit. Je tedy důležité, abyste si zvykli vytahovat zařízení ze zásuvek, když je už nepoužíváte. Je dobré se zásobit prodlužovacími kabely. Díky nim můžete jediným tlačítkem odpojit od napájení více zařízení. S cenou souvisí i úspora času.
Zdroj: Porady Interia