Zdravý životní styl začíná v kuchyni

Je skvělé, že v dnešní době je opravdu trendy žít zdravě. Čím dál více lidí dbá na to, aby měli dostatek pohybu a zdravě se stravovali. Neváhají k tomu nabádat i své okolí. Prakticky odevšad jsme podněcováni k tomu, abychom své tělo pestře vyživovali. U jídla totiž zdravý životní styl začíná.

Typická česká kuchyně ovšem není zrovna nejzdravější, takže my v Česku se obvykle máme co učit, pokud se chceme začít stravovat zdravěji. Samozřejmě si čas od času s chutí můžete dopřát svíčkovou se šesti nebo si smažený sýr, základ vašeho jídelníčku by však měl být postaven na něčem jiném.

Zkuste v jídelníčku trochu omezit maso

Prvním velkým neduhem typického českého jídelníčku je častá konzumace červeného masa. Jde o zvyk, který je nevhodný ze zdravotního hlediska, nadměrný příjem červeného masa způsobuje například rakovinu tlustého střeva. Kromě toho se nyní na konzumaci masa začíná pohlížet i z ekologického hlediska. Stravovat se rostlině je daleko udržitelnější, planeta Země by dokázala nasytit mnohem více lidí, kdybychom omezili chov hospodářských zvířat a využili půdu na pěstování plodin. Proto si zkuste nastudovat nějaké recepty pro vegany a vegetariány. Překonejte doma mýtus, že po jídle bez masa je brzy hlad. Stačí do něj zahrnout bílkoviny, které mají schopnost zasytit.

Ke snídani si dejte zdravé smoothie

Další jednoduchou vychytávkou do zdravého jídelníčku je smoothie. Ráno vstanete, do mixéru dáte banán, mléko, ovesné vločky či další přísady a je hotovo. Dobrý kuchyňský robot to vše zvládne hravě umixovat a vy máte lahodný nápoj, který zasytí a dodá energii na celé dopoledne. Kromě toho se dá do smoothie rozmixovat třeba i špenát. Dodáte tělu vitamíny, na chuti sladkého smoothie to nebude poznat.

Stravovat se zdravě nemusí být nuda, není to ani složité, ani drahé. Jen je potřeba udělat ten počáteční radikální krok, nebát se změny.