Méně prostoru, více úrody: Bramborám se bude díky nádobě, či pytli dařit i na balkoně a terase

Fotografie: Depositphotos

K pěstování brambor v nádobách se v posledních letech přiklání čím dál více zahrádkářů. Obzvláště pokud mají malý pozemek. Bramborám se bude dařit i na balkoně či terase.

Tuto metodu pěstování brambor oceníte, především pokud máte k dispozici málo místa nebo půda na vašem pozemku není vhodná k pěstování plodin. Nádobu s bramborami můžete mít v blízkosti domu, na balkoně, na dvoře nebo terase. Při dobré péči můžete mít ze stejné plochy až dvojnásobný výnos oproti bramborám pěstovaným na poli nebo zahradě. Jak tedy na to?

Vhodné nádoby

Bramborám se bude dařit v nejrůznějších typech nádob. Můžete použít staré plastové pytle nebo tašky. Na trhu jsou k dostání speciální textilní pytle určené k pěstování brambor a jiné zeleniny. Vyrostou však i v plastových kyblících a dobře se jim daří i ve velké kartonové krabici. Pytel si můžete ušít i ze zahradní netkané textilie. Nezbytné je opatřit nádobu nebo pytel odtokovými otvory, aby se minimalizovalo riziko hniloby.

Substrát si namíchejte sami

Vhodné složení substrátu: 1 kyblík úrodné zeminy ze zahrady, 1 kyblík vyzrálého kompostu, 2–3 l hrubozrnného písku, 1–2 l dřevěného popela. Na spodek nádoby nebo pytle nejprve umístěte drenážní vrstvu ze štěrku, kamenů nebo jiného vhodného materiálu. Drenáž by měla mít asi 15 cm. Tu poté zasypte 20–30 cm dobře promíchaného substrátu.

Brambory postupně zahrnujte substrátem

Půdu lehce utlačte a položte na ni hlízy brambor. V 60l pytli jich může být až pět. Brambory nyní zahrňte 15–20 cm substrátu a navlhčete ho. Z počátku brambory nepotřebují mnoho vody. Do dvou týdnů by se na povrchu měly objevit první rostlinky. Okraje pytle jim teď budou stínit, proto je stáhněte tak, aby šlo k rostlině světlo. Jakmile rostlina trochu povyroste, zahrňte její stonek substrátem a nechte jen horní listy.

příprava pytle k pěstování
Fotografie: Freepik

Rostliny takto neustále postupně zahrnujte substrátem, dokud nebude v pytli asi 50–60 cm substrátu na výšku. Tímto zahrnováním začnou ze stonku pod zemí rašit další kořeny s hlízami. Díky tomu bude úroda na malé ploše vyšší než na záhonu, kde brambory tak vysoko nezahrnete. Brambory pravidelně zalévejte. Oproti těm na zahradě budou potřebovat více vody. Brambory nesmí přeschnout, ale nedaří se jim ani v mokré půdě.

Jednoduché hnojivo ze zahrady

Většinou postačí zálivka jednou týdně. Půdu vždy kontrolujte, jakmile je suchá více než 15 cm do hloubky, je čas zalévat. Pro dobrou úrodu můžete brambory občas pohnojit. Hnojivo si můžete vyrobit i sami. Nekvetoucí kopřivy, pampelišky, natrhanou trávu a jiné plevely dejte do kyblíku a zalijte vodou. Nechte 1–2 týdny odstát a občas promíchejte. Výsledný nálev má hnědou barvu, zapáchá a má kašovitou strukturu. Asi 2 litry pak smíchejte s vodou v konvi a brambory takto přihnojte.

Od výsadby po sklizeň potřebují brambory přibližně tři měsíce. Jakmile začnou rostliny povadat a žloutnou, je čas se podívat, kolik brambor vám vyrostlo. Pytel jednoduše vysypte a brambory posbírejte do kyblíku. Z jedné nádoby můžete vypěstovat 1–5 kg brambor. Výhodou pěstování v nádobách je i to, že vám odpadne pletí a okopávání. Rostliny také trpí na méně škůdců. Přesto je pravidelně kontrolujte a zasáhněte, pokud se objeví mandelinka nebo mšice.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]