Přízemní tiny house je optimálním řešením pro starší osoby. V pozdějším věku mohou přijít pohybová omezení, a co pak s patrovým domkem?
Koncept jednopodlažního malého domu mimo síť zaujal poslední dobou mnoho zájemců o udržitelné bydlení a minimalistický životní styl. Takové domy se většinou vyznačují efektivitou a soběstačností a nabízejí jedinečnou kombinaci jednoduchosti a praktičností s vybavením na míru.
Linda opustila drahý pronájem
Linda, žena středního věku, už nechtěla žít v pronájmu, jenž byl stále dražší a dražší. Ve svém věku chtěla vlastní dům, který by si také mohla navrhnout. Jenže peněz na klasickou stavbu nebylo dostatek a zadlužit se Linda nechtěla. A tak bylo rozhodnuto. Koupí malého domu se jí splnilo přání mít vlastní majetek a zázemí. A ještě ke všemu mohla uplatnit svou amatérskou architektonickou kreativitu.
Její dům musel být jednopodlažní, protože myslela i na stáří, píše web TinyHouseBlog. Až bude v důchodu, mohou přijít zdravotní problémy, a to se pak člověk nechce pachtit po schodech do patra. A tak Linda kreslila, přemýšlela, zkrátka navrhovala, až byla spokojená jak po stránce estetické, tak i praktické. Tvořila si zkrátka svůj domov navždy.
Všichni ho varovali před obrovským rizikem. Úspěšně si však postavil luxusní domek za pár korun
Lindin přízemní tiny house má na střeše solární panely, v koupelně kompostovací toaletu a instalovaný systém na sběr dešťové vody. To všechno zajišťuje komfort moderního domova a slouží pro všechny potřeby každodenního života. A přitom Linda vůbec nezatěžuje životní prostředí.
Ekologický způsob života
Tato obydlí totiž nejsou jen místem k bydlení; symbolizují snižování uhlíkové stopy a přijmutí cílevědomějšího způsobu života. Konstrukce jednoúrovňového malého domu je také zaměřena na dlouhodobou dostupnost, takže je praktickou volbou pro všechny osoby, které chtějí stárnout na stejném místě. A to bez jakýchkoliv obav z překonávání schodů v pokročilém věku. Navíc jsou tyto tiny house postaveny tak, aby si majitelé mohli interiér upravit podle sebe – podle osobního stylu a potřeb.
Když majitelé sami k vytvoření nového domova přispějí, lépe se s ním sžijí. Odrazí se v něm totiž jejich osobnost a vyznávané hodnoty. Stejně tak tomu bylo u Lindy. Její domek je umístěn v části zahrady u soukromých majitelů, uvádí se na webu TinyHouseTalk. Linda tu má veškerý komfort – velkou terasu se slunečníkem, kůlnu, sušák na prádlo. Kus trávníku a malou zahrádku, kde si může vypěstovat trochu zeleniny a kytek.
Ať jsou tyto domky situovány na vlastních pozemcích, anebo v komunitě tiny houses, většinou jsou v užším propojení s přírodou, což dnešní lidé stále víc vyhledávají. Moderátor Bryce, který vás často provází těmito stavbami tiny houses, sám postavil malý domek pro rodiče, aby v něm mohli prožít své stáří, jak jsme psali na BydlímeÚtulně.
Napište komentář