Zálivka pro rostliny, která postaví na nohy i umírající chudinky. Extrémní nálož důležitých živin

Fotografie: Depositphotos

Každý milovník pokojových květin nejspíš ocení, když jeho domov díky nim vypadá jako rozkvetlá zahrada. K tomu je samozřejmě nutná konkrétní péče.

Pro efektivní hnojivo přitom vůbec není nutné chodit do zahradnictví či dalších prodejen. Překvapivě vám totiž stačí obyčejný obchod s potravinami. Najdete tam skutečně vynikající prostředky s mnoha mikro a makro prvky včetně tolik potřebného draslíku a hořčíku. Ty velmi pozitivně stimulují vývoj rostliny i její dlouhodobé kvetení. Máme na mysli minerální vodu, kterou v sekci nápojů najdete v každém supermarketu.

Roztok minerální vody

Předtím, než ji použijete k zalévání, ji nechte s otevřeným víčkem asi den odstát. Je potřeba, aby se odpařil všechen oxid uhličitý. Následně minerálku smíchejte s normální vodou, kterou zaléváte, a to v poměru cca 200 mililitrů na litr vody. Touto doslova životodárnou tekutinou zalévejte květiny pod kořen. Úplně přitom stačí použít roztok jednou za 2–3 týdny a střídat ho také s jinými zálivkami. Ovšem i u klasického zalévání existují určitá pravidla.

Zalévání určí vzhled rostliny

Rozhodně nečekejte na okamžik, kdy začne květina uvadat. V takové fázi už zcela zbytečně trpí. Nažloutlé svěšené listy mohou navíc svědčit naopak o přelití, nikoli schnutí. Klíčem je vzhled zcela zdravé rostliny, který vám odliší malo a velkospotřebitele. Čím víc vody totiž květina odpaří, tím víc se také musí napít.

Fotografie: Depositphotos

Velké tenké listy vypařují hodně, dužnaté a kožovité, případně malé a drobné naopak velmi málo. Takové druhy jsou původem ze suchých krajů a s vláhou umí velmi dobře hospodařit. Stejně tak mohou být povoskované či chlupaté, což odparu vody opět brání. Krásně to vidíte na kaktusech, která mají tlusté dělo a ty klasické žádné listy.

Otázka teploty místnosti a světla

Rostlina toho víc vypaří v teple než v chladu. K tomu se přidává i světlo, při němž bujně roste, a tudíž spotřebuje více vláhy. Velké rostliny potřebují větší zálivku a čím větší je jejich květináč, tím více vláhy si dovedou uchovat. Pozor ale na přelití čerstvých sazenic nebo rostlin, kterým raší nové listy. Dalším faktorem je hlína a plast. Plastovým květináčem toho mnoho neproteče, hliněný více dýchá a něco odejde i stěnou.

Teplota samotné vody

Opět často podceňovaná stránka péče o květiny. Příliš studená, nebo dokonce ledová může rostlině snadno přivodit teplotní šok, který ji nenávratně zmrzačí. Proto nechte vodu vždy odstát na pokojovou teplotu.

Fotografie: Pexels

Test pomocí špejle nebo prstu

Podobně, jako když špejlí zkoušíte, zda už je bábovka v troubě upečená, si lze ověřit i vlhkost zeminy v květináči. Ačkoli hlína navenek působí suše, pod povrchem může být situace zcela jiná. Vlhká zemina se na špejli trochu přilepí. Nemáte-li po ruce vhodný nástroj, můžete použít vlastní prsty. Zkrátka ho strčte do hlíny a ucítíte-li vlhko, se zaléváním počkejte klidně pár dní. Toto však platí pro tropické rostliny, u vlhkomilných udržujte zeminu v mírné vlhkosti neustále. Rostlina doslova sedící ve vodě také není v pořádku, všechno je tu totiž o rovnováze.

Zalévání o dvou fázích

Nepříliš známý trik vynikající hlavně v létě, díky kterému se voda dostane opravdu všude. Přelijte substrát vodou, chvíli počkejte, slijte podmisku a zalijte rostlinu znovu. Voda se tak dostane opravdu všude. Vodu z podmisky pak znovu vylijte.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]