Živý vánoční stromeček potřebuje správnou péči, aby vydržel, co nejdéle čerstvý. Užívejte si ho ještě dlouho po svátcích

Fotografie: Pexels

K Vánocům neodmyslitelně patří stromeček. Někdo dává přednost umělému, jiní si raději pořídí živý. Ten však může opadat.

Živý vánoční stromeček vám úžasně provoní celý byt. Navíc navodí kouzelnou atmosféru. Je tedy mnohem příjemnější než strom umělý. Jehličnany však po uříznutí a v teplém bytě pochopitelně usychají. Je tedy důležité udržet stromek v kondici tak, aby neopadal ještě před Štědrým večerem. Existuje několik tipů, jak to zařídit, aby byl stromek dlouho krásný.

Potřebuje vodu

Rada, jak udržet živý stromeček stále čerstvý, je zcela jednoduchá. Potřebuje vodu. Důležité tedy je stromek pravidelně zalévat. A to i v případě, že je uříznutý. Vhodné je do nádoby s vodou vhodit několik měděných mincí. Ty budou zabraňovat tvorbě plísní ve vodě a také vzniku bakterií. Stejně tak můžete do vody přidat cukr a sůl. Tyto dvě obyčejné věci budou fungovat jako hnojivo a budou stromeček vyživovat.

Fotografie: Freepik

Vhodné je také před Vánoci stromek skladovat na chladném místě. Čím chladnější, tím lepší. Pokud tedy stromek pořídíte v předstihu, je ideální nechat ho ještě nějakou dobu na zahradě nebo na balkóně.

Pokud to nejde, skladujte ho alespoň v chladné místnosti. Jestliže ho již chcete mít doma nazdobený, pak ho alespoň umístěte co nejdále od topení. Stromek logicky nemá rád teplo, kvůli němuž rychleji vysychá.

Fotografie: Freepik

Alternativa v květináči

Další možností je pořídit si stromek v květináči. Takový stromek má hned několik výhod. Zalévat ho můžete stejně jako jiné rostliny přímo do hlíny. Myslete však na to, aby stromek při přinesení z venkovního prostředí nedostal šok. Skvělé je ho nejprve z exteriéru dát na místo, kde je do deseti stupňů Celsia, a několik dní ho tam nechat aklimatizovat. Až poté ho můžete přenést do místnosti s pokojovou teplotou. Ani takový stromek není vhodné dávat k topení.

Po Vánocích byste měli postupovat v opačném pořadí. Než tedy takový stromek přenesete ven, nechte ho opět aklimatizovat v chladnější místnosti. Stromek můžete venku nechat v květináči a využít ho opět za rok. Pravděpodobně však budete muset pořídit větší květináč. Druhou možností je po svátcích stromek jednoduše vysadit na zahrádku. Přesazování však musíte nechat na jaro. V zimě by přesazení stromek nemusel přežít kvůli mrazíkům.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]