Existuje snad něco lepšího než se zachumlat do voňavého, čistého a nadýchaného ložního prádla? Věděli jste, že v posteli strávíme třetinu svého života? Proto bychom ložnímu prádlu a celé posteli měli věnovat řádnou pozornost. Stejně jako estetika, bude důležitá i čistota a řádná hygiena.
Ložní prádlo je jako lapač prachu a nečistot, pokud jej nepereme tak často, jak máme, může nám způsobovat potíže s dýcháním, kýchání, rýmu, alergie, ale i atopický ekzém a astma. Abyste těmto potížím předešli, bude velmi důležité držet ložní prádlo v čistotě. Níže se s vámi podělíme o pár rad, které vám pomohou vyhnout se nepříjemným zdravotním komplikacím.
Jak prát ložní prádlo
Ložní prádlo se nenosí tak často jako džíny či tričko, ale i tak v ložním prádle trávíte spoustu hodin denně, i když jste osprchovaní, uleháte do postele čistí, noc co noc se ve vaší posteli množí bakterie, které se živí vašimi odumřelými buňkami a tělními oleji.
Pokud na povlaku na polštář nemáte žádné mastné skvrny, například od make-upu či krému, není potřeba prát s předpírkou. Pokud jsou polštáře či peřiny více zašpiněné, použijte program s předpírkou. Nedávejte prací prostředek do zásobníku ihned, ale až po předpírce.
Velkou výhodou u některých nových praček jsou programy určené přímo ložnímu prádlu, pokud ale vaše pračka takový program nemá, nevadí. Použijte program bavlna – pokud máte ložní prádlo z tohoto materiálu a zapněte jej na 95°C s nejvyššími otáčkami. Jestliže trpíte alergiemi na roztoče, rozhodně neperte na nižší teplotu než 90°C.
Pokud je voda v pračce méně teplá, nezničíte roztoče a jiné bakterie. Jakmile vyperete a vysušíte, uložte ložní prádlo do skříně či do pytle, aby se na něj neprášilo. Někteří alergici své ložní prádlo ukládají do vaku pytle, tím zamezí množení roztočů.
Jak často prát ložní prádlo
Nejhorší je, že bakterie, roztoče a viry pouhým okem nezahlédneme. Prostěradlo je pro tyto mikroskopické živočichy rájem na zemi. Mohou se zde hromadit odumřelé kožní buňky, choroboplodné zárodky, ale i fekální látky – zní to děsivě, viďte! Proto doporučujeme ložní prádlo prát pravidelně. Nejlépe však každé dva týdny.
Jednou týdně by byla výměna nejideálnější, ale jednou za dva týdny bohatě postačí. Ovšem, na druhou stranu, pokud někdo v domácnosti trpí alergiemi, potíte se více než je obvyklé, spí s vámi v posteli domácí mazlíček, máte virové onemocnění, zvažte praní ložního prádla každý týden. V takovém případě se jistě vyplatí investovat do sušičky. Nebude se vám tak v domácnosti zadržovat vlhkost a většinu prachu zachytí sušička. Vždy však vybírejte pečlivě modely, které jsou pro tyto účely vhodné. Mezi jednotlivými druhy jsou totiž poměrně významné rozdíly, které by vás mohly nepříjemně překvapit (Zdroj: Srovnání sušiček prádla).
Pozor na chyby, kterým je třeba se vyhnout
Aby se prádlo dokonale vypralo, vyvarujte se těmto běžným chybám, které by mohly nadělat více škody než užitku.
- Přeplněná pračka
- Špatně zvolený prací cyklus
- Sušení ložního prádlo společně s ručníky
Neperte veškeré ložní prádlo naráz – nemuselo by se řádně vyprat. Do pračky dejte tolik ložního prádla, abyste mohli do pračky umístit ruku s napnutými prsty a palcem jste se dotýkali horního okraje bubnu.