Pokud jste se rozhodli, že budete chtít doma pěstovat exotické květiny zvané orchideje, musíte se samozřejmě připravit na to, že jim bude potřeba připravit optimální podmínky pro pěstování. To je často právě ten největší problém, který vás může potkat. Ty úplně optimální podmínky totiž v našem interiéru asi nevytvoříme nikdy, ale můžeme se tomu pokusit přiblížit a zajistit tak orchidejím přesně to, co potřebují.
Když orchidejím padají pupeny
Pěstitelé někdy označují orchidej jako rozmarnou květinu. Ačkoliv současné druhy orchidejí, které jsou pěstované v interiéru, jsou pro takové pěstování uzpůsobeny, vždy musíme mít na paměti, že je to stále tropická květina. Pokud optimální podmínky nejsou zajištěny, nejčastěji dochází k:
- Opadávání pupenů a květů
- Vadnutí, žloutnutí a opadávání listů
- Vysychání kořenového systému
Samozřejmě nemusí to být pouze po špatných podmínkách pěstování, protože určitý faktor má pro rostlinu také stáří. Pokud orchidej dosáhla sedmiletého cyklu, můžete si často všimnout, že se vytvářejí pupeny, ale květy už nevznikají. Také orchidej zkrátka samozřejmě jednou zestárne. Většinou jsou však naším problémem právě určité nedostatky v pěstování.
Málo světla, špatná zálivka a málo vlhkosti
V podstatě každá rostlina má ráda dostatek slunečního světla. Platí to zejména pro květiny. Tropické rostliny jsou zvyklé na sluneční záření, které je velmi intenzivní. Aklimatizace do jiných podmínek je často hodně náročná. K tomu všemu většina orchidejí kvete přes zimu, kdy je u nás slunečního světla ještě méně. Tento problém lze u nás řešit zejména instalací umělého osvětlení.
Často je problém také se zavlažováním, i když zde by to mělo být to základní, co lze v zásadě dodržet i v našich podmínkách. Hlavně začínající pěstitelé však často zalévají nesprávně. Například zalévají během kvetení, protože mají pocit, že to rostlina potřebuje.
Přebytkem vláhy v tomto období však vyvoláte hnilobné procesy kořenového systému. Rostlina může začít shazovat pupeny ve snaze překonat nepříznivé období, které jí způsobuje sám pěstitel. Pupeny rostlinu pochopitelně vždy vysilují, nejsou nezbytně nutné pro přežití, proto se jich zbaví.
Další problém je často vlhkost vzduchu, protože v tropech je samozřejmě úplně někde jinde, než v našem bytě. Orchideje ale obecně zvládnou dobře prospívat i při nižší vlhkosti, přičemž pro pěstování v bytě je obvykle považováno za optimální 50 až 70 %. To jsme často schopni splnit, ale obtíže nastávají v zimě, kdy se v domácnostech topí a vlhkost vzduchu klesá. Je tedy vhodné zkontrolovat vlhkost, pokud orchidej shazuje pupeny.
Nevhodná teplota a nedostatek výživy
Pupeny mohou orchidejím opadávat také z důvodu, že nemáte v místnosti optimální teplotu. Ať už je příliš vysoká, nebo příliš nízká, ani jedno není dobře. Optimální teplota pro kvetoucí orchidej je považována v rozmezí od 17 do 25 °C, což odpovídá zimním teplotám v tropech.
U orchideje pozor také na výživou, kdy je potřeba zajistit v období kvetení dostatek živin. Orchidej potřebuje při tvorbě květů samozřejmě více, než v ostatních obdobích roku. Živiny v substrátu často nestačí, je potřeba zakoupit hnojivo pro orchideje, které dokáže dostatečně vyživovat kořenový systém.