Příjemná vůně domova – jak ji docílit?

Každý domov voní úplně jinak. Vůni vlastního domova nijak nevnímáme, leda v okamžiku, když se vracíme po určité době mimo domov. Při vstupu do dveří pocítíme příjemnou a známou vůni a s ní i příval příjemných emocí. Všude dobře, doma nejlépe.

Chceme-li, aby náš domov příjemně voněl nejen nám, ale i každému příchozímu, musíme se o to postarat sami. Tak složité to zase není. A odměnou nám pak je, když návštěva řekne: jé u vás to krásně voní. Jak na to? To vám prozradíme o pár řádků níže…

Odstraňte všechny pachy

Ze všeho nejdůležitější je odstranit vše, co by mohlo způsobovat nepříjemný zápach. Ať už je to plný odpadkový koš, nevyčištěná a propocená obuv v předsíni, zbytky jídel v myčce nádobí, odpady apod. Se vším se dá hravě zatočit. Stačí jedlá soda, sůl, ocet, citron. Pravidelně větrat, vynášet smetí a udržovat v čistotě myčku.

Eliminace zápachu po vaření

Asi víte, že ne vždy to hezky voní, když se vaří, smaží, peče. Velmi snadno se zbavíte těchto zápachů s použitím domácího deodorantu. Do kastrůlku nalijte vodu a přidejte bylinky (máta, levandule, skořice), citrusové kůrky/plátky a povařte. Tento trik pomůže nejen eliminovat zápachy z vaření, ale i po párty. Nechte hrnec pak stát, aby se pára linula celým prostorem. Nemáte-li bylinky a citrusy, povařte vodu s trochou aviváže, případně do vody kápněte trochu vonného oleje.

Dalším dobrým trikem na domácí deodorant je smíchat voňavé koření či bylinky s alkoholem a dát do mističky, tu pak postavit v blízkosti tepla (ústřední topení).

Vonné svíčky

Dalším skvělým pomocníkem, který způsobí, že se u vás doma zabydlí příjemná vůně, jsou vonné svíčky. A pozor, vůbec je nemusíte zapalovat. Některé jsou tak silně aromatické, že voní příjemně a nenásilně samo o sobě. Naopak po zapálení může být jejich vůně extrémně silná a citlivé jedince z toho nezřídka rozbolí hlava. Silně vonící svíčky můžete mít klidně i v šatní skříni – samozřejmě nezapálené.

Rostliny

Pokojové rostliny jsou v tomto ohledu nenahraditelné. Jednak čistí ovzduší od prachových částic, ale některé i krásně voní. Například orchidej či eukalyptus. Případně můžete pěstovat bylinky.

Něco voňavého si upečte

Víte-li předem, že k vám míří návštěva, prostě zapněte troubu a něco hodně voňavého upečte. Nemusí jít o nic složitého. Stačí skořicové lívanečky na plechu, bábovka sypaná vanilkovým cukrem, ovocný koláč. Nic nevoní lépe než doma upečené pečivo. Na tak příjemnou vůni a atmosféru návštěva jen tak nezapomene! A určitě nevynechají poznámku: jé tady to ale krásně voní!

Obrázek: pixabay.com