Balkonové pěstování zeleniny není nic složitého. Zvládnete zde vypěstovat v podstatě cokoliv

Fotografie: Depositphotos

Zelenina, kterou si vypěstujete sami, má odlišnou chuť než ta, kterou koupíte v obchodě. Na její pěstování není potřeba velkého prostoru, stačí Vám i balkon v panelovém bytě. Zjistěte, jak si zeleninovou zahrádku připravit, pokud máte nedostatek prostoru.

Je zapotřebí maximalizovat prostor

Zahrádka nám obvykle slouží k pěstování sezónní zeleniny, bylinek nebo ovocných stromů. K jejímu vybudování není vždy zapotřebí velkého prostoru, dokážeme si poradit s prostorem, který nám poskytuje balkon panelového bytu. Pokud ještě k tomu máme to štěstí, že náš balkon je orientovaný na sever, budeme naší úrodou mile překvapeni.

Fotografie: Pixabay

Pokud jsme začátečníci, ideální je pěstování bylinek. Nejvhodnější bylinkou pro naprosté začátečníky, je máta. Pěstujeme ji vždy v samostatném květináči, protože se velmi rychle šíří a mohla by ostatní rostliny zahubit. Na předpěstování sazenic nám dobře poslouží malý skleník. Je také doporučeno zvážit vybudování větrné bariéry, ochrání nás nejen před nepříznivým počasím, ale i před škůdci, kteří napadají i balkonovou úrodu.

Na co si dát pozor a jak začít

Pokud máme velké pěstitelské ambice, je zapotřebí brát ohled na to, že balkony v panelovém bytě mají hmotnostní limity. Jestliže máme v plánu větší zeleninový záhon s velkým množstvím zeminy, je zapotřebí poradit se se svým pronajímatelem nebo specializovanou firmou. Při vytváření zeleninové zahrádky na balkoně využijeme kombinaci květináčů, pěstovacích tašek a vyvýšených úložných prostorů.

Fotografie: Freepik

Pozor si také musíme dávat při zavlažování květin. Není dobré používat velké množství vody, místo obvyklé hadice na zalévání je lepší využít zahradní tlakový postřikovač. Jedná se o ruční čerpadlo, které zakoupíme v každém železářství. Je to skvělý pomocník pro řízené zavlažování malého počtu rostlin. Pod každý z květináčů se doporučuje také umístit odkapávací misku pro odtok vody.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]