Zázvor už nebude nutné kupovat. Vypěstujte si sami doma v květináči dostatečnou zásobu. Pěstování zvládne i začátečník

Fotografie: Depositphotos

Zázvor je oblíbeným kořením orientální kuchyně, ale má nezastupitelnou roli v lidovém léčitelství, při nachlazení, nevolnostech nebo pro posílení imunity. Kousek zázvoru prohřeje organismus, proto je dobré jej mít stále doma, ale jeho cena je dosti vysoká. Řešením je si ho pěstovat doma.

Zázvor patří mezi nejoblíbenější koření na světě, využití najde v blízkovýchodní a asijské kuchyni, je součásti kari směsí a hodí se na maso. V lidovém léčitelství hraje hlavní roli a lidé na něj nedají dopustit při nachlazení a během chřipkové epidemie, pomáhá prohřát prokřehlý nebo nemocí sužovaný organismus, je výtečný při trávicích obtížích. Existuje ale celá řada dalších důvodů, proč byste měli zázvor konzumovat každý den a mít ho doma velkou zásobu. Zázvoru můžete mít kolik chcete, stačí si jej zdarma vypěstovat doma v květináči!

Fotografie: Freepik

Úžasné koření a výborný lék

Zázvor se používá v kuchyni odpradávna, arabští obchodníci jej vozili z exotických oblastí do starověkého Říma, kde našel využití v pokrmech s masem i cukrovinkách, během expanze se dostal zázvor do zbytku Evropy. Dnes patří mezi oblíbené koření a jemné kari se zázvorem se používá v mnoha domácnostech také v Česku.

Kromě výborné chuti má řadu léčebných účinků, obsahuje totiž velké množství vitamínů a minerálů, ale dokáže i léčit. Podle odborníků patří mezi jeden z nejlepších přírodních léků.

Pro těhotné i sportovce

Odborníci přičítají zázvoru řadu léčebných účinků, které jsou dokonce srovnatelné s běžně dostupnými léky, avšak bez vedlejších účinků. Především je zázvor účinný při nevolnostech v těhotenství, při bolestech žaludku a potížích s trávením, využití najde také u sportovců, kteří oceňují jeho protizánětlivé účinky, protože snižuje bolestivost namožených svalů a riziko vzniku zánětů. Podle léčitelů je vhodný také při artritidě nebo pro zmírnění menstruačních bolestí.

Jak vypěstovat vlastní zázvor

Pro jeho chuť i léčebné účinky je vhodné jej konzumovat každý den, ale nemusíte jej draze kupovat, můžete si doma vypěstovat nekonečné množství svého. Investovat musíte jen na začátku do koupě sazenice zázvoru v zahradnictví nebo v zahradní školce, protože kupovaný je ošetřený inhibitory růstu. Postřik proti klíčení můžete zkusit vyplavit pomocí namočení do teplé vody, ale vhodnější jsou sazenice ze zahradního centra.

Postup pěstování zázvoru

Kromě sazenice budete potřebovat ještě široký a dostatečně velký květník, protože zázvor roste vodorovně a zeminu nebo substrát bohatý na živiny. Poté stačí:

  • namočit kořen zázvoru přes noc do vody;
  • zasaďte kořen zázvoru pupeny nahoru do květníku a zakryjte vrstvou zeminy o výšce 2,5-5 cm;
  • dobře zalijte;
  • umístěte nádobu na teplé a stinné místo;
  • pravidelně zavlažujte pomocí rozprašovače.

První výhonky se objeví po několika týdnech, části oddenků lze sklízet postupně odřezáváním a vždy zbytek zakryjte zase hlínou, aby mohl zázvor dále růst.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]