Syrové vejce v květináči zní jako podivný nápad. Opak je ale pravdou, vejce podpoří zdravý růst rostliny

Fotografie: BydlímeÚtulně

Nemusíte trávit hodiny studiem, jak o rostliny správně pečovat. Stačí vám znát pár jednoduchých triků. Jedním z nich je například zasazené syrové vejce v květináči.

Pokud jste přesvědčeni, že nemáte zahradnické vlohy, možná svůj názor přehodnotíte. Stačí znát ty správné postupy, triky a vychytávky a i z vás může být skvělý zahradník. Aby rostliny prospívaly, je potřeba zajistit jim dostatečný přísun vody, světla a dalších živin. S tím vám může pomoci například tento jednoduchý trik. Stačí zasadit syrové vejce do květináče a vaše rostliny porostou zdravé a silné.

Na co se zaměřit před výsadbou rostlin

Ať už se rozhodnete pěstovat rostliny ze semínek, nebo si pořídíte již vzrostlé sazenice, důležitá je příprava půdy. Půda v květináči ovlivní, jak rychle a zdravě rostliny v ní porostou. Abyste zajistili rostlinám to nejlepší, vyberte ekologickou bio zeminu bez chemických a toxických látek, která je vzdušná a dobře propustná. Pokud nezajistíte dobrý odtok vody z květináče, mohou kořeny rostlin začít uhnívat.

Připravte květináč na výsadbu

Jakmile máte zeminu připravenou, můžete na dno květináče nasypat pár říčních oblázků nebo jiných kamínků. Díky nim se drenážní odtoky na dně květináče neucpou a voda bude moci snadno odtékat. Na vrstvu kamínků nasypte přibližně 5 cm zeminy a přidejte syrové vejce ve skořápce. Květináč dosypte zeminou a máte vše připraveno pro výsadbu semínek.

Jak správně zasadit semena

Rozkládáním vejce se budou do půdy uvolňovat látky, které rostliny využijí ke svému růstu. Pomocí špičatého předmětu vyhlubte do půdy díry a semínka zasaďte. Díra by neměla být větší než dvojnásobek velikosti semínka, aby se semenu dobře rostlo. Semínka v díře zasypte trochou zeminy a pravidelně je zalévejte. Díky vejci na dně květináče budou vaše rostliny silnější, zdravější a mnohem krásnější.

vejce čerstvé
Fotografie: Freepik

Zalévání a hnojení

Zasazená semena pravidelně zalévejte. Doporučováno je však použití rozprašovače a vodou semena navlhčit, aby je příliš silný proud vody ze země nevyplavil. Během pár dní se na povrchu objeví první zelený lísteček. Dokud máte vejce v květináči, není potřeba to s hnojením nijak přehánět, abyste rostlinu zbytečně nepřesytili. Pravidelně rostlinu kontrolujte a reagujte na to, jak vypadá. Každý problém můžete vyřešit, pokud ho včas odhalíte.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]