Velmi snadno si jich všimnete na světlém povrchu, případně je spatříte, jak se hemží na zahradním stole. Jsou opravdu všude. A hlavně v létě jejich aktivita stoupá.
Letní sezóna přímo láká k posezení na zahradě nebo na terase. Idylickou chvilku pak snadno přeruší setkání s vlezlým hmyzem, jako jsou komáři nebo mouchy. A v seznamu nevítaných hostů samozřejmě nemohou chybět ani mravenci. Zajímají nás hlavně dva druhy, tedy černí a červení, případně ještě létající. Ti jsou opravdovou nepříjemností pro jakýkoli večerní čas venku. Černí jsou na zahradě asi nejběžnější, červení zase nejméně oblíbení, protože jejich kousnutí skutečně bolí.
Kukuřičná mouka a vroucí voda
Proti mravencům si samozřejmě můžete koupit repelenty nebo chemické spreje. Existují však i lepší metody, které moc nestojí a jsou také šetrnější k životnímu prostředí. S mravenci na zahradě si totiž bez potíží poradí kukuřičná mouka. Pokud ji totiž mravenci pozřou, v jejich zažívacím traktu nabobtná. To pak vede k jejich jisté smrti.
Naleznete-li přímo mraveniště, důkladně ho zalijte vroucí vodou. Zničíte tak veškeré mravenčí kolonie, ale jde jen o krátkodobé vítězství. Tento hmyz je totiž schopen svůj domov poměrně rychle obnovit. Chcete-i vyšší účinnost, přidejte do vroucí vody ještě česnek, protože jeho vůně udrží mravence v odstupu.
Domácí nezbytnosti proti mravencům
Lidé, kteří už mravence několikrát odehnali, radí výběr lihového octa. Roli hraje nejen nízká cena, ale hlavně silná vůně. Tekutinu neřeďte, jen ji nalijte do rozprašovače a nastříkejte jí okna, prahy, schody a další místa, jež vás napadnou. Mnohem příjemnějším způsobem je ovšem použití kávy. Obecně totiž platí, že co nám chutná nebo dobře voní, hmyzu skutečně páchne. Na mravence proto platí i vůně skořice, stejně tak trocha medu.
Jakoukoli takovou léčku nezapomeňte každý den vyčistit od mrtvých mravenců, jinak se snižuje její efektivita. Už zmíněná skořice je dokáže ze zahrady dokonale vypudit. Trochu jí nasypte kolem rostlin, které si mravenci vybrali.
Zdroj: Porady Interia