Nekonečný boj s plevelem lze vyhrát i bez použití chemie

Každý rodič přemýšlí nad tím, jak dát svým dětem s dalším členům rodiny jen to nejlepší, nejkvalitnější jídlo. Jednou z cest je vypěstovat si některé potraviny svépomoci. Pokud máte zahradu, nic vám nebrání v tom, abyste si velkou část ovoce, zeleniny a bylinek vypěstovali sami. V takovém případě je pak lépe vyhnout se úplně chemickým postřikům a hnojivům.

Možná si říkáte, že to není zase až úplně tak snadné, co se plevele týče. Protože boj s plevelem je noční můrou mnohých zahrádkářů. Často se razí pravidlo, že nejlepší herbicid je motyka. To však není úplně pravda. Nejlepší herbicid je mulč a hned vám vysvětlíme proč.

Proč je mulč lepší a motyka věčná otročina

V přírodě de facto neexistuje odhalená půda. Až na extrémní případy, jako jsou třeba pouště. Odhalená půda je totiž rychle vysušována sluncem a větrem. Sluneční paprsky likvidují na povrchu půdy důležité mikroby, které jsou klíčové pro její výživu a odpařují z ní vlhkost. Pro tyto případy má matka příroda na pomoc bojovníky – armádu plevele.

Ta nastupuje vždy a všude tam, kde je půda holá a je potřeba ji rychle přikrýt. Například záhonky, cestičky v zahradě apod. I když vyplejete a vytrháte plevel i s kořeny, znovu se objeví. Místo boje se vyplatí pochopit přírodu a spolupracovat.

Mulč = výhra každého zahradníka

Při mulčování se půda přikryje hrubou vrstvou mulče, který půdu chrání před slunečními paprsky, větrem a ztráty vlhkosti. Proto není potřeba tolik plít a zalévat. Jako mulč se může použít listí, seno, sláma, tráva ze sekačky, jehličí, piliny, kůra stromů. Mulč lze umístit přímo kolem salátu, ředkviček a jiné úrody, kterou si pěstujete, stejně tak na chodníčky mezi záhony.

Může se stát, že někdy plevel přeroste i přes mulčovací vrstvu, pak ho jednoduše vytrhněte. Rozhodně vám však díky mulčování ubude kupa práce. Nehledě na to, že budete i méně zalévat. Mulč udrží půdu vlhkou. Pokud použijete jako mulč posekanou trávu, má to i další výhodu. Poslouží také jako skvělé hnojivo. Postupně se totiž rozkládá a dodá půdě živiny.

Pokud pěstujete vlastní zeleninu a ovoce, nepoužívejte žádnou chemii, pravidelně mulčujte a váš život bude snadnější a zdravější.

Obrázky: scotts, crowtherlandscapes