10 důvodů – proč si zařídit chovnou farmu na jedlý hmyz

Jste připraveni vzít dietu útokem a začít úplně z jiného konce, než doposud? Zkuste zvážit zařazení hmyzu do svého jídelníčku. Ano, uznáváme, že myšlenka může vyvolat ze začátku u slabších jedinců odpor, ale existuje pádný důvod (a nejen jeden), proč začít jíst hmyz.

Svět by se stal udržitelnějším a zdravějším místem, kdybychom do svého jídelníčku zařadili hmyz a namísto kravínů se začali zajímat o hmyzí farmy. Podívejte se na 10 důvodů, proč je to dobrý nápad.

  1. Hmyzí farma šetří životní prostředí

Není žádným tajemstvím, že moderní stravování dává zabrat životnímu prostředí. Jednoduchá steaková večeře vyžaduje na 2 tisíce galonů čerstvé vody, než se dostane k vám na talíř. A kde je miliony akrů obilí pěstovaných pro zvířata, což je velmi neúčelný proces a existuje na to nespočet vědeckých článků.

  1. Nepotřebujete tolik místa a krmiva

Konzumace hmyzu je pro životní prostředí lepší, protože nevyžadují tolik půdy pro pěstování. Broučci a larvičky jsou zkrátka skladnější. Nepotřebují ani takové množství stravy, jako hospodářská zvířata, přitom na jednu polévkovou lžíci obsahují daleko víc proteinů, než maso hospodářských zvířat. Konzumace masa rapidně vzrostla, což se podepisuje na zdraví. Obžerství nepřináší nic dobrého.

  1. Slušná dávka proteinů

Konzumace hmyzu představuje méně tuku a více bílkovin než běžné živočišné produkty. To znamená, že po takovém jídle nebudete mít hlad a vyjde to nastejno, jako když si dáte plátek vepřového.

  1. Plnohodnotné živiny

Když budete jíst vepřové, kuřecí, krůtí, hovězí, skopové maso – nikdy nesníte celé zvíře. Hmyz se naproti tomu dá jíst celý. Chápeme, že je to nezvyk a člověk přirozeně cítí odpor, ale dá se to vyřešit i tím, že si hmyz rozemelete na prášek. Často i jejich krunýřky, skořápky jsou konzumovatelné a plné železa, vápníku, zinku, vitamínu B 12, což je vitamín, který v živočišných produktech najdete zřídkakdy.

  1. Více etická forma masa

Mnoho lidí se zříká konzumace masa z důvodů, že jim je zvířat líto a myslí si, že je máme chránit a pečovat o ně jako o přátele – nikoliv je jíst. Je prokázáno, že hmyz má strukturu nervového systému tak, že necítí bolest. Konzumace hmyzu by znamenala významně snížit utrpení hospodářských zvířat, které se chovají a zabíjí pro naše žaludky.

 

  1. Může potlačit hladomor

V mnoha částech světa je nedostatek potravy. Založení hmyzí farmy není finančně ani technicky náročné. Hmyz je plný živin, zdravých tuků a bílkovin. Hmyz se dá pěstovat všude – krávy či prasata nikoliv.

  1. Můžete si sami farmu založit

Kdo chce, hledá i způsoby. Stačí najít hnízdící hmyz, sehnat větraný kontejner a zajistit dostatek tepla i v zimě. Což není problém. Hmyz můžete chovat pouze pro vlastní potřebu i doma. Existují dokonce stránky, kde si online můžete koupit startující populaci včetně kontejneru. Samozřejmě je vhodné zjistit vše o chovu i to, jak se daný druh pak tepelně upravuje.

  1. Brání obezitě

Díky působivé hladině zdravých tuků a bílkovin je hmyz zdravou svačinkou i hlavním chodem. Vzhledem k tomu, že má hmyz velmi nízký obsah sacharidů, je výtečnou stravou po lidi bojující s nadváhou.

  1. Znechucení nad hmyzem jsou předsudky

Někde se hmyz jí úplně normálně a nikomu to nepřijde divné, stejně tak, jako když jíte mořské potvory. Pokud dokážete čelit předsudkům, pak jde o perfektní nápad, jak rozjet poměrně nenáročný byznys. Kdo dřív chodí, ten dřív mele. Aneb kdo dřív začne, dřív se rozjede. Můžete pak hmyz prodávat těm, kteří jej chovat nechtějí. Pokud stále pracujete s předsudky, pamatujte, že cvrčci jsou úzce spojeni s krevetami.

  1. Jemný chuťový profil

Výhodu je i to, že hmyz nemá ve skutečnosti odpornou chuť, jak se mnoho lidí domnívá. Stejně jako tofu i většina hmyzu přebírá charakteristiky toho, s čím jej připravujete.  Díky tomu je snadné přidat „několik kobylek“ do mixéru s vejci, moukou a česnekem a připravit skvělé a výživné placky.

Na závěr

Možná už se vám stalo, že jste spolkli mouchu, která vám vlétla do úst při jízdě na kole a bylo vám z toho šoufl. Ale uvědomte si, že dnes existuje mnoho potravinových doplňků, kde se hmyz v práškové podobě přidává a jak vám šmakuje. Odborníci odhadují, že nevědomky sníme až 900 gramů hmyzu za rok. Například v ovoci či zelenině anebo během spánku.

Obrázky: dezeen.com