Jednoduché a účinné rady pro boj s otravnými muškami. Zbavte se octomilek jednou provždy

Fotografie: Depositphotos

Hmyz opravdu není to, co bychom v naší kuchyni vítali. Obzvláště to platí o ovocných muškách, kterých se může naráz vyrojit opravdu hodně. Pak je čas okamžitě jednat.

Octomilky jsou drobné, pokud ale navštíví náš domov, rozhodně je nepřehlédneme. Daří se jim všude tam, kde cítí zralé ovoce nebo zeleninu. Tato vůně je přitahuje jako magnet a velmi rychle se jich může kolem misky s ovocem objevit celé hejno. Ani se není čemu divit. Jedna samička naklade až 500 vajíček během dvou dnů. Čas tedy hraje proti nám a jakmile zpozorujeme první mušky, je potřeba rychle zasáhnout.

Octomilky nemají rády pořádek

Představa, že si pochutnáváme na jablíčku se spoustou nakladených vajíček, není sama o sobě moc lákavá. Octomilky však navíc mohou přenášet viry, bakterie a jiné mikroorganismy, které škodí našemu zdraví. Pokud ovoce není nahnilé, můžeme ho po důkladném umytí sníst, i pokud na něm byly mušky. Ostatní raději vyhoďte. Nezapomínejte také pravidelně vynášet odpadkový koš.

První rada je jednoduchá, udělejte v kuchyni důkladný pořádek. Nezoufejte, vnitřky skříněk a šuplíků můžete vynechat. Zaměřte se především na vyčištění všech povrchů, zejména pracovních desek. Vytřete police ve spíži, pokud v ní skladujete ovoce a zeleninu. Umyjte důkladně odkapávač na nádobí a celý dřez. U dřezu zvlášť dbejte na neustále čisté sítko. Zbytky potravin na sítku a odtok, ze kterého se line nakyslá vůně, jsou pro mušky velkým lákadlem.

Připravte si past na octomilky

Vůně jablečného octa je pro mušky neodolatelná. Můžeme tak v místech jejich největšího výskytu nachystat pastičky. Jablečný ocet nalijeme do malé misky, přetáhneme potravinářskou fólií a propícháme do ní párátkem nebo větší jehlou několik dírek. Do octu můžete kápnout i prostředek na nádobí, opatrně ho zamíchejte, aby se nevytvořila pěna. Octomilky se rychleji utopí a není pak potřeba misku překrývat fólií.

Fotografie: Depositphotos

Nalákejte octomilky na to, co nejvíce milují. Připravte si užší sklenici, na dno nalijte trochu jablečného octa a nasypte pár kousků nakrájeného zralého ovoce. Papír vhodné velikosti smotejte do ruličky a vložte užším koncem do sklenice. Další past můžete vytvořit z piva nebo vína. Láhev s malým zbytkem nápoje umístěte na vhodné místo. Zkvašená vůně je přiláká, ale úzké hrdlo láhve jim ztíží únik. Pokud ani tyto rady nezaberou, budete se muset uchýlit k chemickým prostředkům. Ty volte opravdu jako poslední možnost.

Zdroj: Countryliving

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]