10 odvážných a nápaditých barevných schémat pro vaši jídelnu, které navodí tu správnou atmosféru

Fotografie: Pixabay

Jídelna je místnost, kde trávíte velmi důležité chvíle dne. Tento prostor by měl být příjemný, klidný, ale zároveň inspirující. Přinášíme vám odvážné barevné kombinace.

Jídelní kout nebo samostatná jídelna je místem setkávání, debužírování, stolování – je to místo společenské. Tyto prostory nemusí vypadat zcela formálně, mohou mít zajímavé a hravé barvy, a vytvořit tak luxusní prostředí pro dobrou zábavu. Jídlo by mělo být sdíleno v příjemném a hravém prostředí, které navíc hřeje u srdíčka.

Fotografie: Pixabay

Která barva je vhodná

Nejprve je nutné prakticky promyslet, která barva je vhodná do jídelny. Zamyslete se nad velikostí jídelny, dobou, kdy ji používáte, a nad tím, jakou atmosféru máte při jídle rádi. V úvahu je nutné vzít také množství přirozeného světla a osvětlení. Myslete na to, že pokud je jídelna na jih, můžete využít jakoukoli barvu. Pokoje na sever však budou tmavší a chladnější, potom je ideální použít teplé odstíny barev. Ideální je využít v kuchyni červenou. Dodává totiž energii a povzbuzuje k živé konverzaci.

Fotografie: Pixabay

Pokud je pro vás červená moc odvážná, zvolte terakotové odstíny. Zemitá verze červené je bohatá a vytvoří teplý nadčasový vzhled. Vhodná je také hnědá barva. Pokud ji použijete ve správném světle, vytvoří báječnou atmosféru, kterou umocní zapálení svíčky. Pokud preferujete modrou barvu, klidně ji použijte. Je uklidňující a chladnější, vhodná k odpočinku. Ideální je pro světlé jídelny. Nic nezkazíte, pokud zvolíte jednobarevné jednoduché schéma, tedy paletu odstínů bílé barvy.

Zvyšte dramatičnost černou

Černá místnosti přidá okamžité drama. Zvolit ji můžete jako barvu stolu, ale klidně i na strop. Na stropě totiž neabsorbuje světlo, ale dodá dramatičnost. Vhodné je však černou nebo tmavou pak využít například i na stínidla či další detaily v místnosti. Stejně jako modrá má klidné vibrace i zelená barva. Trendy je olivová zelená, ale bát se nemusíte ani jiných tónů. Tmavé stěny případně vyváží bílý strop a světlý dřevěný nábytek. Nezapomeňte zakomponovat také živé rostliny.

Fotografie: Pixabay

Skvělá je také žlutá. Je osvěžující, povznášející. Prostor vždy zvětší a prosvětlí. Ideální je tedy použít žlutou, pokud je vaše jídelna malá nebo je na severní straně domu. Využít nemusíte jen křiklavě žlutou, ale také krémovou nebo okrovou. Medové tóny jsou perfektní, pokud prostor využíváte převážně k večerní zábavě a rádi ho osvětlujete svíčkami. Barva stěn však není jediným způsobem, jak vnést barevnost do jídelny. Nebojte se pořídit i odvážné barevné sezení. Bude skvělým kontrastem k bílé stěně a černému nábytku.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]