10 úžasných rostlin, které můžete pěstovat v interiéru nebo na balkóně. Víte, které to jsou?

Kdo z nás by si nepřál vyjít na balkón a utrhnout si čerstvé bylinky nebo zeleninu z nádherné domácí zahrádky a díky nim ohromit svou rodinu kulinářským uměním. Kromě toho parapet či balkon ozdobený květináči s čerstvými bylinkami vypadá mnohem lépe. A co nám v tom brání?

Existuje celá řada zahradní zeleniny a bylinek, které na balkoně či parapetu můžeme pěstovat. Podívejte se na některé tipy a zjistíte, že pěstování není zase až tak náročné.

1. Papriky

Dají se velmi snadno pěstovat v květináči nebo starém hrnci. Dochutíte jimi salát, sendvič nebo pizzu. Pro pěstování potřebují teplé a světlé místo a teplotu mezi 25-27ºC. Feferonky můžete pěstovat dokonce i na okenním parapetu v kuchyni.

2. Mrkev

Vyberte si miniaturní odrůdy a nádoby, v nichž je pěstujete, umístěte do míst, kde je dostatek světla. Půdu udržujte vlhkou. Optimální teplota je 13-24ºC.

3. Máta

Tato rostlinka je velmi nenáročná. Můžete si ji vypěstovat ze semen nebo koupit předpěstovanné sazeničky. Potřebuje dostatek světla, nikoli přímé sluneční. Optimální teplota je 25-25ºC.

4. Jarní cibulky

Pro pěstování cibulek nepotřebujete žádné speciální znalosti. Základ je dobrá půda, odpovídající drenáž a kvalitní hnojivo.

Čerstvě zasazenou cibuli nejprve umístěte do chladnějšího místa, aby se rozrostl kořenový systém. Následně nádobu s rostlinkami přemístěte na světlé místo. Optimální teplota je 18-20ºC.

5. Bazalka

Vypěstovat si ji můžete ze semínek nebo z předpěstovaných sazeniček. Potřebuje slunné a teplé místo a dostatek vody. Jakmile se objeví květy, odstraňte je. Optimální teplota je 25-25ºC.

6. Okurky

Pokud chcete pěstovat okurky doma, volte odrůdy hybridní. Optimální teplota pro pěstování okurek je 21-24ºC.

7. Rajčata

Vyberte odrůdy trpasličí. Rostliny umístěte na světlé místo, půdu udržujte vlhkou, ale ne příliš mokrou, chraňte před chladem. Optimální teplota je 23-25ºC.

8. Zázvor

Zázvor je nejen zdravý, ale i pěkný na pohled. Známé jsou jeho účinky při nevolnosti. Pomáhá snižovat zánět. Kupte si kořen zázvoru v obchodě a vsaďte do hlíny. Ujistěte se, že pupeny směřují nahoru. Chraňte před přímým slunečním světlem. Optimální teplota je 25-25ºC.

9. Jahody

Mohou být pěstovány doma celoročně. Potřebují dostatečné osvětlení, především v zimních měsících. Nejjednodušší způsob, jak je začít pěstovat, je nákup sazenic. Optimální teplota je 18-24ºC.

10. Tymián

Tymián je rostlinka pozoruhodná, je extrémně voňavá, chutná a velmi nenáročná na pěstování. Nejdůležitější je poskytnout jí dostatek světla, nevadí ani přímé sluneční světlo. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Vypěstovat si jej můžete ze semen nebo řízků.

Obrázky: pixabay