10 věcí, které nikdy nedávejte do myčky na nádobí

Myčka na nádobí je v domácnosti velký pomocník, který ušetří spoustu času a námahy. Díky ní je možné udržovat v kuchyni stále pořádek, protože se nehromadí nádobí v dřezu, ale v myčce, kde nejde vidět a cítit.

Ovšem mnozí lidé ji tak trochu zneužívají na práci (tedy mytí) všeho možného. Čímž ji mohou samozřejmě poškodit anebo výrazně zkrátit nejen její životnost, ale i životnost daného nádobí (umývané věci).

Většina moderního nádobí a věcí je vyrobena z materiálů, kde se počítá s tím, že se ocitnou v myčce. Přesto však existují materiály a věci, kterým myčka neprospěje. Společně se dnes podíváme na předměty, které do myčky rozhodně nepatří.

1. Dekorativní nádobí

Do této kategorie patří některé typy porcelánu a skla. Nejenže se smyje ručně malované sklo, mohou na křehkém nádobí vzniknout rýhy a škrábance. U některých porcelánových kousků může dojít k popraskání glazury.

2.Litinové nádobí

Litinové nádobí vydrží hodně, ale za předpokladu, že se s ním zachází, jak má. Potřebuje dostatečně promastit a myčka pracně vytvořenou ochranu odstraní a naruší povrch mycím přípravkem. Na litinové nádobí zkrátka saponát nepatří.

3.Skleničky na víno

U skleniček se vždy řiďte doporučením výrobce. Většina skleniček je křehká, zvláště na víno. Může v myčce prasknout, případně se na povrchu objeví matné pruhy a šmouhy. Moderní myčky už mívají program na mytí skla, kdy zajistí ochranu, čistotu i lesk a bývají opatřeny speciálními držáky na stopku sklenice – přesto dbejte rad výrobce.

4.Dekorace

Při velkém úklidu je praktické naházet dekorace do myčky. Ovšem ne každé může tento čistící proces prospět. Proto se ujistěte, že jde skutečně o vhodný materiál do myčky.

5.Teflonové nádobí

Jestliže výrobce neuvádí, že je možné nádobí umývat v myčce, pak to raději nezkoušejte. Teflon se postupně poškozuje a pokrmy se vám začít připalovat. Ve finále se teflon začne zcela loupat.

6.Kuchyňské nože

Kuchyňské nože se v myčce tupí, tudíž ty, kde vám skutečně jde o ostrost nože, do myčky nedávejte. Navíc pokud má nůž dřevěnou rukojeť, riskujete, že se rukojeť oddělí nebo praskne.

7.Termohrnky

Nejnovější termohrnky bývají většinou pro myčku bezpečné, ale naopak myčka může narušit jejich schopnost izolace.

8.Dřevo

Dřevěná prkýnka na krájení, nádobí s dřevěnou rukojetí, dřevěné lžičky – dřevo nasává nejen vodu, ale i pachy. Postupně dojde k úplnému zničení dřevěného nádobí.

9.Plasty

Ne každý plast se hodí do myčky. Některé jsou vhodné, jiné se mohou díky vysoké teploty zdeformovat. Vodítkem může být symbol o vhodnosti či nevhodnosti umývání v myčce.

10.Sklenky se štítky

Štítky (často na zavařovacích sklenicích) se teplem rozpustí a stejně tak i lepidlo. Zbytky hmoty, která takto vznikne, mohou uvíznout v myčce a nejen ušpinit další nádobí, ale i způsobit problémy myčce.

Obrázek: pixabay