11 esenciálních olejů, které můžete použít při úklidu domácnosti

Esenciální oleje se používají nejen pro své aromatické vlastnosti, ale také pro různé jiné účely, jako je úklid domácnosti. Často se s nimi setkáte v aromaterapii, kdy dokáží zmírnit stres, napětí, bolesti hlavy, usnadnit usínání. Každá vůně je něčím specifická a vhodná k řešení a odstranění určitého problému. Dnes vám představíme 11 esenciálních olejů, které můžete použít i doma při úklidu.

Tymián

Tymián je skvělá bylinka, která patrně nechybí v žádné kuchyni. Mimo to, že se tymián používá k dochucování pokrmů, je to i skvělá bylinka, která dokáže udržet v uctivé vzdálenosti i některý hmyz. Tymián je považován také za účinný prostředek proti salmonele, takže při umývání nádobí, které se dostalo do styku se syrovým masem, můžete přidat pár kapek tymiánové oleje.

Borovice

Borovicový olej je poměrně známou složkou využívanou v čisticích přípravcích. Nachází se také v lécích, které jsou určeny pro rýmu, nachlazení, kašel a bolesti v krku. Tento olej je účinný při usmrcování spór kvasinek, E.coli a dalších bakterií v domácnosti. Hodí se na čištění podlah, leštění nábytku, odpuzuje hmyz a odstraňuje zápach z cigaret – vyrobit si můžete domácí rozprašovač do ovzduší.

Máta peperná

Olej máty peperné má v domácnosti široké využití. Vzhledem k její svěží vůni a antibakteriálním vlastnostem se často přidává do rozprašovačů a používá se k provonění domácnosti, čištění ovzduší, proti hmyzu. Máta se rovněž dobře kombinuje s dalšími esenciálními oleji, jako je citron, rozmarýn, eukalypt či levandule.

Levandule

Levandule má příjemnou vůni a antibakteriální vlastnosti. Když ji smícháte s octem, získáte velmi účinný čistící prostředek. Přidejte 4-5 kapek levandulového oleje do části octa a části směsi vody a použijte pro postřik na věci, které chcete vyčistit nebo dezinfikovat. Levandule je také dobrým doplňkem k domácímu mýdlu, na mytí nádobí a jako vůně pro ložní prádlo nebo pokojový sprej.

Eukalyptus

Svěží vůně eukalyptu pomáhá s ucpaným nosem, zbavuje migrény. V domácnosti je to účinný prostředek, který likviduje roztoče. Výtečný je tedy na čištění plyšových hraček, matrací, koberečků. Rovněž odpuzuje hmyz.

Další skvělí pomocníci do domácnosti

  • Skořicový olej – antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Účinný proti škůdcům

  • Citronový olej – leští, osvěžuje, odmašťuje

  • Tea Tree olej – protiplísňové, antiseptické, antibakteriální vlastnosti, zbavuje zatuchlosti, společně s octem ničí plísně

  • Pomerančový olej – změkčovač tkanin, leštič podlahy, příjemná vůně, k čištění kuchyně

  • Rozmarýnový olej – antiseptické a antibakteriální vlastnosti, skvělý jako osvěžovač vzduchu

  • Grapefuitový olej – lze jej použít podobně jako citronový a pomerančový olej. Výtečný na čištění kuchyně, osvěžovač vzduchu, který ničí bakterie a pohlcuje zápach

Obrázky: stayathomemum