4 osvědčené tipy, jak přežít podzim bez větší úhony

Slábnoucí sluneční paprsky, poryvy větru a čím dál chladnější vzduch přináší touhu po teplém, bylinkách a voňavém koření. Jakmile se k našim nohám snese první padlý list a vyměníme odřené žabky za kotníkovou obuv, podzim je tady a s ním i notná dávka melancholie.

Koneckonců jde o období, kdy „zemře“zelená hojnost přírody a zvířata se ukrývají (připravují ke spánku) anebo migrují. V čínské medicíně patří podzim mezi období žalu (odtud i podzimní únava a podzimní deprese). Podzim rovněž souvisí s plícemi.

Starodávný holistický zdravotní systém vidí podzim jako období větru, chladu, úzkosti, nervozity, nespavosti a u některých se může projevit i paranoia. Podzim má bezesporu své kouzlo a je velmi krásný. Nicméně aby člověk prožil podzim se všemi jeho kouzly, je důležité nepodceňovat citovou a duševní stránku. Přinášíme vám 4 tipy, jak si podzim užít a vyhnout se problémům, které se k tomuto ročnímu období pojí.

  1. Režim off-line

Omezte pobyt na sociálních sítích, zejména se vyhněte špatným zprávám. Neznamená to zavírat oči před problémy, znamená to jen, že se chráníte před absorbováním negací. Právě to může být spouštěčem úzkosti, lítosti, smutku, osamělosti, deprese. Prostě nečtěte špatné zprávy. Patrně s tím stejně nebudete schopni nic udělat. Spíš se snažte o psychické osvěžení. Běžte se projít a zapomeňte, že musíte být imrvere na drátě s telefonem v kapse, omezte sledování TV a naučte se trávit čas prospěšně – procházkou, v příjemné společnosti s milovanými, poslechem hudby, četbou, kreslením, relaxačním cvičením apod.

  1. Připravte si něco zdravého a dobrého

Můžete si všimnout, že během podzimu sílí hnízdící syndrom (nejen u zvířat, ale také u lidí). Více se drží doma a především ženy pak zpříjemňují pobyt doma pečením, provoněním domácnosti, horkými nápoji. Jíst dobře uvařené teplé jídlo je vynikající pro trávení a pomáhá uklidnit „úzkostnou energii“. Používejte bylinky, koření – zázvor, skořici, kardamom, fenykl. Výtečný je i chai čaj, který je skvělou náhradou za kafe. Nezapomínejte na ovoce, zeleninu (vitamíny, minerály, vlákninu).

  1. Vytáhněte šály

Čínská medicína zdůrazňuje, že je velmi důležité uchovat hrdlo v teple. To umožní proudění „hodné energie“. Nejzranitelnější je zadní část krku. Tuhý krk určitě není nic, po čem toužíte. Teplo na krku vám pomůže, i když se to zdá jako malichernost. Nepodceňujte tisíce let staré vědění. Mimo jiné teplo na krku přispívá k pocitu ochrany a je příjemné, což opět minimalizuje dopady stresu.

  1. Domácí aromaterapie

Kromě únavy a úzkosti se mohou přidružit podzimní deprese (nejde o depresi v pravém slova smyslu, kdy je nutné vyhledat lékaře). Podzimní deprese je zkrátka slovní označení pro totálně mizerný pocit, který nekončí tím, že se z něj člověk vyspí, ale může se nějakou dobu táhnout, případně se vracet. S tím mohou pomoci vůně. Ostatně od toho existuje aromaterapie. Vůně pomohou navodit příjemnou atmosféru, uklidnit a dokonce zbavit bolesti hlavy a stresu. Udělejte si tedy zásobu éterických olejů.

Obrázek: pixabay.com