8 trvalek pro krásně rozkvetlou zahradu po celou sezónu. Jejich pěstování nevyžaduje moc úsilí

Fotografie: Depositphotos

Na zahradu, která kvete po celý rok, je radost pohledět. Každé roční období má svůj vlastní typický květinový obraz, a tím i své vlastní nezaměnitelné kouzlo.

Následující výběr trvalek by vám mohl pomoci vhodně uspořádat rostliny v závislosti na ročním období, ve kterém kvetou. Nicméně při nákupu se vždy informujte o období kvetení. V závislosti na odrůdě mohou květiny zde uvedené opravdu kvést v různých časových obdobích, k dispozici jsou rané, středně rané nebo pozdní odrůdy. Je jich více, ale tyto si zaslouží zvláštní pozornost a místo v našich květinových zahradách.

Violka, pelargonie a srdcovka

Violka rohatá neboli „Rebecca Viola cornuta“ je vytrvalá rostlina, která se nejvíce hodí k dekoraci okrajů záhonů, protože není vyšší než 8–25 cm, rychle roste, má různé barvy a také příjemnou vůni. Dalším hrdinou je pelargonie. Ne však běžná zahradní odrůda, protože tato po odkvětu nevypadá příliš pěkně. Lepší je proto „Pelargonium zonale“. Kvete celé léto a lze ji množit řízky.

Pelargonie s názvem „Reach out lilac bicolor“ je kaskádovitá odrůda pelargonie. Netvoří volnou rostlinu s dlouhými, jemnými stonky, ale bez stříhání vytváří velmi hustý kulovitý keř. Má tvrdé listy a silné stonky, takže je odolná vůči větru a dešti. Kvete velmi bohatě – má stovky neustále se obnovujících květů.

Fotografie: Pixabay

Další nádhernou, ale nepříliš běžnou trvalkou, která kvete celé léto, je jedinečná, krásná a nápadná srdcovka nádherná, Dicentra spectabilis ‚Valentine‘. Je to malý keřík, který je však bohatě pokrytý trsy růžových, červených a bílých květů ve tvaru srdce. Velmi dobře roste a rozmnožuje se dělením keře.

Jiřinky a růže

Jiřinky s názvem „Dahlia Dinnerplate Avignon“ a „Vancouver“ začínají kvést koncem května až do prvních mrazíků. Jedná se o dvě neobvyklé druhy jiřinek talířového vzhledu, každá s jedinečným vzhledem. Mezi nejoblíbenější dlouho kvetoucí trvalky patří samozřejmě růže. Mohou kvést až do sněhu, i když ne všechny odrůdy.

„Musk Rose Mozart“, často zaměňovaná s floxem, je historická mrazuvzdorná odrůda v podobě keře, který měří na výšku i na šířku přibližně 150 cm, ale lze ho pěstovat i jako popínavou růži, která pak zabere méně místa. Většina květů je na začátku kvetení. Počet květů pak závisí na letním řezu. Pokud jsou květy seříznuty, vytváří Mozartova růže četná květní poupata. Jestliže se květy neřežou, nasazují se oranžové plody, které jsou rovněž nádhernou dekorací.

Fotografie: Freepik

Růže pokryvná „Fairy“ je odrůda růže, která opravdu není rozmarná. Byla vyšlechtěna před válkou, je klasicky krásná a stále si zachovává svou přitažlivost. Keře začínají kvést koncem června. Květy jsou malé (2–4 cm v průměru), plné, jasně růžové, shromážděné ve velkých květenstvích. Netvoří plody, takže kvetou dlouho a nová poupata se na keřích tvoří postupně až do pozdního podzimu.

Plamének, hortenzie i levandule

Dlouho kvetoucími rostlinami jsou také plaménky s prvním a druhým řezem. První vlna je na začátku léta, druhá přibližně od srpna. Druhé kvetení může trvat až do poloviny října. Ukazuje se tedy, že tuto rostlinu můžeme zařadit mezi rostliny, které nás svou krásou těší po celé léto.

Velkokvěté hortenzie mohou také kvést velmi dlouho. Existují takzvané trvalé odrůdy. Stejně jako u plaménku se první vlna kvetení objevuje na loňských výhonech a druhá na výhonech z letošního roku. Jednou z nejoblíbenějších odrůd v této kategorii je „Endless Summer“.

Mezi rostliny, které sice nekvetou celé léto, ale i tak kvetou poměrně dlouho, lze s jistotou přiřadit levanduli úzkolistou. Pokud si zvyknete na zimní údržbu a naučíte se množit řízky, můžete se těšit ze stříbřitých keřů s krásnými květy a příjemnou vůní asi tři měsíce.

Zdroj: BHG

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]