Domácnosti lze rozdělit na dva tábory. Jedna, co nedá na myčku nádobí dopustit a druhá, která ji nemůže přijít na chuť. Ať je to jak chce, myčka nádobí představuje v domácnosti skvělého pomocníka, jež dokáže ušetřit mnoho času i námahy. Při správném používání šetří i vaše finance. Ale musí se opravdu používat tak, jak je doporučováno.
Všechny tyto pomocnice (myčky nádobí) fungují na stejném principu bez ohledu na značku či velikost. Umývání nádobí probíhá celkem ve 4 fázích.
- Oplachování od nečistot jídla
- Samotné umývání nádobí
- odčerpání vody a následný oplach nádobí
- Leštící fáze s dalším oplachem a odčerpání vlhkosti (tedy sušení nádobí).
Aby mytí probíhalo důkladně, je potřeba správně vyskládat do myčky nádobí a nedávat tam to, co tam zkrátka nepatří.
Správně zvolený program
Velkou roli hraje dále ideální nastavení programu a teploty vody. Moderní myčky mají již vše nastaveno v daném programu, tudíž si ideální teplotu zvolí samy dle programu, který spustíte. Některé myčky mají i stejně jako pračky možnost umývat na poloviční náplň. To znamená, že zaplníte pouze horní nebo spodní část myčky. Pokud tento program nemáte, není vhodné myčku zapínat, pokud není zcela plná. Nádobí se sice umyje bezvadně, ale z ekonomického pohledu je to zcela nevýhodné. Už jsme si řekli, že myčky mají různé programy a přednastavenou teplotu mytí. Klíčové je tedy zvolit správný program.
Nejdelší, ale nejúspornější
Rozhodnete-li se v rámci úspory použít krátký program, pak věřte, že neušetříte. V krátkém cyklu použije myčka nádobí vyšší teplotu i větší množství vody. A právě ohřev a množství vody je nejdražší. K nejúspornějšímu programu patří ten nejdelší – je to ECO program.
Spotřeba vody i elektřiny je při něm nejnižší. Některé myčky mají velmi krátký program, kde je spotřeba energie ještě nižší než u programu ECO, nicméně spotřeba vody stoupne o 75 až 100 %. A ještě jednu nevýhodu mají velmi krátké programy – nestihnou za tak krátkou dobu rozpustit tuk, který se pak usazuje v myčce a tu je potřeba častěji čistit.
Jak myčku nádobí čistit?
Myčku je samozřejmě nutné čistit tak či onak, ale při používání programu ECO stačí 1x v měsíci. K čištění myčky použijte čisticí prostředek k tomuto určený a použijte program s nejvyšší teplotou. Nezapomínejte čistit pravidelně filtr/sítko.
Co do myčky nepatří?
- Do myčky nepatří kuchyňské nože – tupí se jejich ostří. Nicméně myčce to neublíží, takže je to pouze otázka osobní preference.
- Hrnce a pánve s teflonovým povrchem – ten se postupně ničí. Tudíž opět je jen na vás, zda je umyjete ručně nebo v myčce s tím, že vám nádobí vydrží mnohem kratší dobu.
- Dřevěné nádobí – opět platí totéž. Myčce to nevadí. Jde o to, že dřevo se pak vysouší a navíc absorbuje do sebe čisticí prostředky i pachy.
- Plasty u kterých není uvedeno, že mohou přijít do myčky – některé plastové věci mohou ztratit svůj tvar a poškozuje se jejich povrch.
- Některé druhy skleniček. Opět je vždy uvedeno, zda mohou přijít do myčky či nikoliv.
- Keramika – nemá-li opravdu kvalitní glazuru, tak popraská.
Obrázek: pixabay.com