Zanesená žehlička jako nová. Jednoduchý postup, díky kterému ji vyčistíte za pár minut a bez větší námahy

Fotografie: Freepik

Žehlička je pomocník hospodyněk, kterého má doma každá. Na žehlicí ploše se může snadno vytvořit nepříjemný povlak, zvlášť, pokud ji používáte velmi často. Narušuje to žehlení, které pak nebude dokonalé, i když ho budete opakovat. Takový problém nastane, jestli zanedbáte teplotní režim, který je doporučený výrobcem.

U hedvábí a syntetiky byste neměli používat příliš horkou žehličku, vlněné prádlo se nejlépe žehlí přes gázu namočenou ve vodě. Žehličku, která potřebuje odvápnit, můžete vyčistit několika způsoby snadno doma.

Budete potřebovat jen několik věcí, které vám pomohou

Stačí vám pouze voda, ocet, sůl, prací prostředek, soda, hadr a houbička. Jednou z nejmodernějších metod, které vám mohou pomoci, je speciální tužka, které vyčistí železo od uhlíkových usazenin. Můžete si ji zakoupit v železářství. Její použití je pohodlné a snadné.

Fotografie: Pixabay

Žehličku zahřejte, její plochu otřete tužkou a počkejte, až špína začne tát. Poté plochu utřete suchým hadříkem a nechte žehličku vychladnout. Poté ji opláchněte studenou vodou, aby se vymyly všechny zbytky.

K čištění žehličky se vám bude hodit také starší metoda. Na noviny položte hromadu jemně mleté soli a spusťte žehličku, jako byste žehlili. Zatlačte na žehličku tak, aby sůl vytékala zpod žehlicí plochy a žehlička se dotkla novin. Měli byste vidět, že noviny a sůl ztmavnou, což znamená, že je žehlička vyčištěna. Po vychladnutí žehličky otřete žehlicí plochu vlhkým hadříkem a poté osušte.

Existují i další způsoby, při kterých nemusíte žehličku zahřívat

Dalším způsobem je použití jedlé sody a malého množství čisticího prostředku. Vytvořte pěnu a naneste ji houbou na plochu žehličky. Zkuste povrch otírat intenzivně a nepřetržitě. Poté žehličku ponechte ve směsi, opláchněte ji vodou a otřete suchým hadříkem.

Použít můžete také ocet. Použijte starý ručník, který navlhčete v octě a vetřete jen do povrchu žehlicí plochy. Jestliže žehličku nevyčistíte napoprvé, opakujte postup znovu. Ocet rychle vyschne proto hadřík namáčejte co nejvíce. Po vyčištění žehličku zahřejte a vyžehlete ji přes hadr.

Do žehličky byste měli nalévat pouze destilovanou vodu, protože studená voda může způsobit rez a vodní kámen. Jestli máte v žehličce vodní kámen, použijte vodu proti vodnímu kameni, žehličku zahřejte a nechte ve vodě stát 20-30 minut, aby se vodní kámen odstranil. Poté ji opláchněte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]