Úklid by měl být nejenom v této době běžnou činností v každé domácnosti. Všichni z nás touží po tom mít uklizený, čistý a v současné době také účinně vydezinfikovaný, bezpečný domov. Dnes pro vás máme proto několik informací, které se k problematice čistění a dezinfikování vztahují.
Většina lidí se například často mylně domnívá, že čištění a dezinfikování jsou synonyma, to ale není tak úplně pravda.
Čištění versus dezinfikování
Čištění spočívá především v otírání povrchů za pomoci nejrůznějších čisticích prostředků tak, že díky tomu dojde k odstranění nečistot a ony pak vypadají čisté. Většina čisticích prostředků proto obsahuje složky, které slouží k odstranění viditelných skvrn, šmouh, mastnoty, prachu či zápachu. Cílem těchto prostředků je ale pouze zaručení čistého vzhledu. Povrchy sice vypadají čisté, ale mohou na nich i nadále zůstat nejrůznější choroboplodné zárodky a mikroorganismy. Typickým příkladem takovýchto prostředků jsou rozmanité čističe nádobí, plastů, dřeva a dalších povrchů.
Pokud ale chcete, aby byl váš domov i bezpečný a odstranili jste i nejrůznější bakterie a viry, je nutné sáhnout po sanitačním či dezinfekčním prostředku.
Sanitace versus dezinfekce
Kromě pojmu dezinfikování se lze setkat také s výrazem sanitace. Rozdíl mezi sanitací a dezinfekcí spočívá v sémantice, cílem obou je usmrcením choroboplodných zárodků, ale dezinfekce je v tomto účinnější, tedy zabíjí více choroboplodných zárodků než sanitace. Slovo dezinfekce by mělo být prakticky určeno pouze pro označení prostředků, které zabijí sto procent zárodků.
Co a jak sanitovat
Sanitovat bychom měli především ty povrchy a předměty, které přicházejí do styku s potravinami, abychom z nich odstranili možné viry, bakterie či plísně. Většina sanitačních prostředků slibuje účinnost okolo devadesáti devíti procent, a to do třiceti vteřin.
Sanitizéry mají často složení stejné či velmi podobné dezinfekcím, liší se pouze v poměru účinných látek. Kromě sanitačních čisticích prostředků lze k sanitaci využít i některé domácí spotřebiče, jako je pračka, myčka či parní čističe. Parní čištění je zvláště užitečné pro odstraňování choroboplodných zárodků z porézních povrchů, jako jsou textilie, koberce či čalounění.
Co a jak dezinfikovat
Pokud chceme z nějakého povrchu odstranit sto procent mikroskopických organismů, je nutné sáhnout po dezinfekci, tedy prostředku, který obsahuje vysoké procento alkoholu, fenolů či oxidačních činidel. Některé z těchto látek mohou být ale škodlivé pro člověka i pro zvířata.
Takovýmto způsobem se doporučuje čistit rizikové povrchy a předměty, jako jsou například kliky dveří, vypínače či kuchyňské a koupelnové baterie. Důležité je také nezapomínat na to, že aby byly dezinfekční prostředky účinné, musí zůstat v kontaktu s povrchem alespoň po dobu několika minut, nestačí tedy pouhé otření povrchu. Samozřejmostí před vlastním dezinfikováním je také dokonalé vyčistění daného povrchu.
Fotografie: Freepik