Efektivní způsoby, jak v domácnosti šetřit přírodu i své finance. Začít můžete v podstatě okamžitě

Fotografie: Pixabay

Momentální situace nutí lidi čím dál více přemýšlet nad tím, jak žijeme a kolik nás takový život stojí. Existuje na první dojem mnoho maličkostí, díky nímž lze šetřit jak přírodu, tak vlastní finance. Udržitelnost a soulad s přírodou/planetou, je momentálně žhavým tématem. Proč se neodnaučit zbytečnému plýtvání, které má na všechny neblahý dopad. Přinášíme tipy, jak šetřit přírodu i vlastní peněženku.

Skladování potravin

Kupujte pouze to, co víte, že stihnete spotřebovat a neskončí to zbytečně v odpadkovém koši. Souvisí s tím i chytré skladování potravin. Kolikrát se vám stalo, že jste museli vyhodit mouku, luštěniny či jiné potraviny, protože nebyly uskladněny správně? Ušetřit energii a peníze můžete i tak, že budete používat správnou velikost lednice, kdy na jednu osobu v domácnosti stačí objem 55 litrů. Nepořizujte si zbytečně velkou lednici jen proto, že je to IN, pokud bude 3 dny v týdnu poloprázdná.

Netopte zbytečně

Jede vám ústřední topení naplno, i když nejste doma? Není to zbytečné? Stejně tak je zbytečné topit ostošet, pokud máte špatné těsnění na oknech a dveřích. Na první dojem maličkosti, kudy protéká velké množství peněz a zbytečné energie. Zkontrolujte tedy nastavení topení i veškeré těsnění. Buďte všímavější, šetrnější.

Fotografie: Freepik

Darujte s rozmyslem

Zanedlouho tu máme Vánoce, kdy si lidé vzájemně kupují dárky. Než koupíte nějakou hloupost, přemýšlejte. Mnoho dárků pak totiž leží ve skříních a nehovoře o tom, kolik papírů se při balení dárků zničí. Kupujte dárky praktické, potřebné a zkuste mrknout také na to, jak balit dárky ekologicky. Do novin, látek, které lze pak ještě využít apod.

Recyklujte

Dřív, než něco vyhodíte, přemýšlejte, zda by daná věc mohla být ještě i nějak využitá. Starý svetr lze přešít na dekorativní polštářek, starý noční stolek může po kreativním zásahu sloužit dalších x let, slupky ze zeleniny nemusí končit v koši, ale na kompostu, ze starých ručníků lze ušít praktický kapsář. Také recyklujte odpad: papír, plasty, sklo, jídlo. Snižte své náklady i ekologickou stopu.

Nenechte protékat vodu a peníze mezi prsty

Pitná voda patří k nejdůležitějším přírodním zdrojům, které využíváme. Přesto s ní většina z nás plýtvá. A to tím, že se neřeší včas protékání toalety, kapání kohoutku a mnohdy vám zbytečně teče 3 minuty při čištění zubů.

Někteří perou 2 věci v automatické pračce, jakoby to nemohlo počkat, až toho bude více. Pamatujte, že šetrnost k životnímu prostředí jde mnohdy ruku v ruce s finanční úsporou.