Na klíšťata pozor, ještě více však na mýty a fámy s nimi spojené

Klíšťata, nebezpeční miniaturní tvorové, kteří nám každý rok v létě znepříjemňují naše procházky do přírody. Pozor bychom si ale na ně měli dávat na jakýchkoli travnatých porostech, i na naší zahradě. S klíšťaty je spojeno mnoho nejrůznějších mýtů a polopravd, které mohou způsobit problémy. Co je tedy pravda a co nikoli?

Klíšťata nejsou jen v lese

Jedním z nejrozšířenějších mýtů je ten, že klíšťata se vyskytují pouze v zarostlých porostech, tedy v lesích. To ale není pravda, neboť klíšťata žijí zejména na trávě a keřích ve výšce maximálně půl metru od země. Z tohoto důvodu se tak s nimi lze velmi běžně setkat také v parcích, na louce, trávnících ve městech i zahradách. Rozhodně není pravda, že klíště na vás „zaútočí“ ze stromu.

Klíšťata nejsou pouze v létě

Je sice pravda, že většinou se s klíšťaty setkáme v letním období, ale nemusí tomu tak být, obecně jsou totiž aktivní od března až do listopadu. Pokud jde o denní dobu, nejaktivnější jsou údajně ráno mezi osmou hodinou a polednem a poté odpoledne okolo čtvrté a páté hodiny.

Klíšťata odradí světlé oblečení

Vzhledem k tomu, že zrak klíštěte je velmi špatný, barva oblečení na to, zda si domů klíště přinesete či nikoli, nemá vliv. Světlé oblečení má ale tu výhodu, že na něm případné klíště snáze zahlédnete a můžete ho odstranit předtím, než se na vás přisaje. Vhodnější je také oblečení vyrobené z hladkých materiálů, po kterých se klíšťatům hůře šplhá, a také nosit dlouhé kalhoty, jejichž nohavice jsou zakončené gumou, a dlouhé rukávy. Klíště se totiž nejčastěji přichytí na nohou v okolí kotníků nebo na rukách a poté vyleze k místům s měkkou pokožkou, jako je podkolenní, podpaží či třísla, kde se přisaje.

Klíšťata nepřenášejí jen lymskou boreliózu či encefalitidu

Tyto dvě nemoci, tedy encefalitida a lymská borelióza, patří k nejčastějším onemocněním, které na nás klíště při sání naší krve může přenést, ale zdaleka nejsou jedinými. Mezi další patří ehrlichióza, bartonelóza, babesióza nebo rickettsióza. Zatímco proti klíšťové encefalitidě existuje očkování, proti lymské borelióze nikoli. Borelióza se většinou projeví zčervenáním okolo místa, kde bylo klíště přisáté, encefalitida se projevuje příznaky podobnými chřipce, a to často až několik týdnů poté, co jsme klíště měli.

Klíště rozhodně nepotírejte máslem ani olejem a vyjmuté klíště nepalte ani nerozmačkávejte

Pokud totiž klíště těmito prostředky potřete, dojde k tomu, že vyzvrátí více možných infekčních látek do vaší krve. Správný postup při odstraňování klíštěte spočívá v jeho zakápnutí dezinfekčním roztokem a následném uchopení a vyviklání pomocí speciální pinzety či kleštiček. Po vytažení klíštěte místo znovu vydezinfikujte. Vyjmuté klíště poté nejlépe spláchněte do toalety.

Fotografie: Youtube

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]