Chata stála v Antarktidě přes půl století bez návštěvy člověka. Nic se v ní za tu dobu nezměnilo

Tato zapomenutá chata má velmi unikátní příběh. Byla vybudována v Antarktidě a jejím úkolem bylo poskytovat přístřeší a útočiště těm, kteří se do této oblasti vydávali hlavně z vědeckých, ale i objevitelských důvodů. Od roku 1912 však byla chata považována za ztracenou a nikdo o ní nevěděl. To se však změnilo.

Byla nalezena v roce 1956

Opět nalezena byla až téměř po půl století. A to v roce 1956. V tu chvíli nikdo nemohl uvěřit, že je to ona zapomenutá chata, která byla považována za zmizelou. To proto, že v době jejího opětovného nalezení vypadala velmi zachovale. A to i přes to, že v zimním období zde teploty klesají až k -90 stupňům a v době letního času je zde příjemných -20. Tedy žádné teplo.

Robert Scott, Ernst Shackleton a členové týmu

Ukázalo se, že tato chata byla skutečně útočištěm celé řady dobrodruhů, kteří jenom díky ní mohlo přežít a jenom díky ní mohli dosáhnout svého cíle. Zjistilo se například, že tato zapomenutá chata byla místem, kde delší dobu pobýval Robert Scott, Ernst Shackleton a členové jejich týmu. Potvrzují to jak deníky, tak i nápisy v samotné chatě.

Je neuvěřitelné, jak je zachovalá

Mnoho lidí včetně odborníku zaujalo, jak je tato zapomenutá chata zachovalá. A to i přes nepříznivé podnebí, které na Antarktidě panuje. To má však i své vysvětlení. I když je zde ohromná zima, jedná se o takzvaný suchý mráz a suché podnebí. To se nijak negativně nepodepisuje na hnilobě dřeva, ani výrazně nenarušuje jeho kvalitu. A právě dřevo je tím hlavním materiálem, který byl v minulosti na stavbu této chaty použitý.

Jako by byla opuštěna teprve nedávno

Nejenom, že dokonale vypadá zvenčí. Ona dokonale vypadá také uvnitř. Při prvních pohledech dovnitř to vypadá, jako by ji vědci, dobrodruzi a objevitelé opustili teprve nedávno. Přitom do ní nikdo dlouhé desítky let nevstoupil. I proto budí tak velkou pozornost.

Začala být zkoumána

Jde o unikátní pohled do minulosti, který by mohl pomoci odhalit jak to, kdo se do Antarktidy vydal, tak to, jak dlouho zde pobýval, nebo co patřilo k jeho běžnému vybavení. Není proto divu, že se tato původně zapomenutá chata stává velmi zajímavým místem pro vědce.

Vše potřebné k životu

Vzhledem k velikosti se skládá z několika částí, kde je vše, co je k životu potřebné. Jsou zde obytné prostory s kamny určenými k zahřátí, jsou zde skladovací prostory, ale nechybí například ani boudy pro psy, se kterými polárníci často cestovali. Řada věcí se stále zachovala a je tak k dispozici vědecké obci.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]