Problém s rychlostí internetu vyřešíte snadno díky drobným úpravám, které zrychlí domácí Wi-Fi

Svižná Wi-Fi je jako pitná voda nebo čistý vzduch, dokud nezmizí, nevšimnete si jí. Drtivá většina lidí s domácí Wi-Fi zápasí, buď vypadává nebo neposkytuje takovou rychlost, kterou by v rámci připojení poskytovat měla. Existuje však pár triků, které k jejímu zrychlení pomohou.

Nejprve je nutné zjistit, zda máte skutečně pomalou Wi-Fi v důsledku nízkého tarifu nebo zda je pomalá kvůli zcela jiným důvodům. Rychlost internetového připojení lze otestovat přes Speed Test nebo také DSL.cz

Čísla porovnejte s tím, co vám slibuje (garantuje) poskytovatel. Pokud se čísla moc neliší, patrně už s tím víc nenaděláte. Pokud ne, zkusit můžete naše tipy.

Umístění routeru a jeho stav

Klíčová věc, jak zrychlit/zlepšit Wi-Fi, je správné místo pro umístění routeru. Určitě by to neměl být kout někde v nejvzdálenější místnosti. Ideální umístění je ve středu domu či bytu. Jednině tak budete chytat signál kdekoliv. Čím dále jste od routeru, tím slabší je signál. Pokud je router již zastaralý, nemusí zvládat své funkce. V tomto případě je lépe vyměnit starý za nový. Starší typ nemusí být kompatibilní s novými technologiemi, které se stále vyvíjí.

Další spotřebiče

Pokud je router v blízkosti dalších spotřebičů, může být signál rovněž nízký, protože ho mohou rušit. Nemusí se jednat pouze o Wi-Fi, platí to také o Bluetooth. Tady se rovněž potvrzuje důležitost umístění routeru.

Zaměření signálu

Router obvykle vysílá ve směru 360 stupňů, tedy i do stran, které vůbec nepotřebujete. Snažte se proto signál směřovat na tu správnou stranu. Pomoci vám může i alobal nebo pár plechovek, kterými správné odrážení signálu zajistíte.

Restartování

Občas je potřeba router restartovat, tím se výrazně internet zrychlí. U některých typů routerů je možné nastavit tuto funkci a router se restartuje sám, třeba během noci, když spíte a nepotřebujete použít internet.

Frekvence

I frekvence souvisí s kvalitou připojení. Je lépe používat frekvence, které nebývají tolik přetížené a nedochází u nich k rušení. Například kvůli Wi-Fi sousedů ve vedlejších bytech.

Obzvlášť v panelových bytech je častým problémem rušení Wi-Fi navzájem. Routery vašich sousedů mohou zhoršovat signál. Většina routerů vysílá Wi-Fi na stejném kanálu. To nepřináší nic dobrého ani pro vás, ani pro sousedy. Pomocí aplikace Wi-Fi analyzer (Android) lze zjistit, na jakých kanálech fungují Wi-Fi ve vašem okolí. Díky tomu se můžete přepnout na méně přelidněné pásmo.

Antény

Důležité je umístění antén i jejich kvalita. Jedna anténa by měla být horizontálně a druhá vertikálně. Vliv má bezpochyby i kvalita, sílu signálu zajistí výkonnější anténa.

Fotografie: Pixabay