V jednom roce se průměrně recykluje asi 1,7 mil. tun oblečen, kam patří i boty, přičemž správná péče o boty je jedním ze způsobů, jak by toto množství mohlo být sníženo. Proč neprat boty v pračce? Není to nelegální, naopak je to velice jednoduché a určitě levnější než využívat služeb čistírny. Vysoké otáčky pračky však mohou obuv poškodit, a tak je třeba znát některá základní pravidla. Pokud se budete řídit následujícími radami, můžete se ze svých oblíbených bot těšit déle.
1. Zkontrolujte, zda je vaše obuv vhodná pro praní v pračce
Podle jednoho z předních výrobců pracích prášků a gelů je možno většinu bot prát v pračce, úplně pro všechny to však neplatí. Vždy je nutno zkontrolovat štítky a visačky s údaji od výrobce. Problémem jsou zejména materiály, které by neměly příliš zvlhnout, jako například kůže. Ale pokud máte rádi textilní obuv jako třeba tenisky, těm pračka neublíží.
Zkontrolovat je potřeba také stav obuvi. Pokud už je poškozená a podrážky již úplně nedrží na svršku, měla by se před praním bota nejprve opravit.
2. Boty připravte a vyčistěte
Jde zejména o zablácené nebo jinak silně znečištěné boty, které je potřeba nejprve co nejvíce očistit, a to buďto kartáčem nebo hadříkem. Není nutno je drhnout, ale odstranění hrubých nečistot zabrání tomu, aby se zanesl buben pračky. Očistit je nutné také podrážky bot.
Před praním je dále potřeba
- boty opláchnout, aby se odstranily případné zbytky mýdla
- vyjmout vložky (pokud je to možné)
- vyjmout tkaničky a vyprat je zvlášť.
3. Vyberte vhodný prací prostředek
Můžete použít prací prášek, ten je však obtížnější praním zcela odstranit. Z tohoto důvodu je lepší, pokud tuto možnost máte, použít prací gel. Pokud to vaše pračka umožňuje, zvolte program přímo určený pro praní bot. Pokud pračka takový program nemá, zvolte takový, při kterém teplota vody nepřesáhne 30 °C.
4. Pro odstranění silného zápachu použijte jedlou sodu
Sami dobře víte, že pokud máte některé boty natolik oblíbené, že je obouváte prakticky denně, těžko zabráníte tomu, aby po čase nezačaly být nepříjemně cítit. Jedlá soda vám pomůže tento problém vyřešit, pokud ji do bot nasypete a necháte ji přes noc působit, než je poté vyperete v pračce obvyklým způsobem.
5. Chraňte boty i v průběhu praní
Neperte boty volně, ale vložte je např. do povlaku na polštář nebo do pracího pytlíku. Spolu s botami je dobré prát i jiné věci, aby boty tolik nenarážely do stěn bubnu. Použít můžete například ručníky, ale dejte pozor na riziko zabarvení bot, proto je lepší prát ručníky bílé. Tyto ručníky si nechejte pro tento účel i na příště, protože už se samozřejmě nebudou hodit na utírání obličeje a těla.
6. Boty sušte přirozeně, na vzduchu
Boty je vždy lepší sušit na vzduchu a vyhnout se např. topení nebo sušičce, a to zejména z toho důvodu, že při výrobě bot se používá lepidlo, které nevhodným sušením může povolit. Boty vycpěte novinovým nebo toaletním papírem. Tento starý trik urychlí sušení a také pomůže udržet správný tvar boty.
Bonus – pokud potřebujete vyprat více párů naráz a nejste si jisti správným postupem
Najednou můžete, podle kapacity pračky, klidně prát dva až tři páry bot. Zde je důležité, aby byly páry od sebe oddělené, každý zvlášť v pytlíku nebo povlečení na polštář.
Fotografie: Pixabay, Freepik