Zašedlé a zažloutlé prádlo lze vybělit i bez drahých prostředků. Postará se o to pomocník z lékárničky

Fotografie: Depositphotos

Vybělit prádlo můžete kromě komerčních bělidel pomocí několika přípravků, které máte běžně v domácnosti. Jeden z těch méně známých se nachází ve vaší lékárničce.

Ne že bychom vás nabádali k plýtvání léky. Ale někdy jsou léky prošlé, a tak je můžete využít způsobem, který může být ještě prospěšný. Zdá se totiž, že aspirin, tedy kyselina acetylsalicylová, jež se běžně používá proti bolestem a ke snížení tělesné teploty při horečce, má také bělicí účinky na bílé prádlo. Ne každý dokáže bílé prádlo vyprat tak, aby si i po čase zachovalo svůj bělostný vzhled. Postupem času bílé textilie zašednou nebo zažloutnou, píše web RecettesPlat. Svůj podíl na tom nese kvalita vody, nevhodný prací přípravek nebo druh tkaniny.

Jak postupovat při použití aspirinu k bělení

Vezměte umyvadlo či jinou vhodnou nádobu a do ní nalijte 4 litry horké vody. Šest tablet aspirinu nejdříve rozdrťte a poté do vody vsypte. Míchejte do té doby, než se drť zcela rozpustí. Poté do roztoku namočte bílé prádlo, jemuž chcete navrátit původní vzhled. Dobře textilii ponořte a nechte namočenou přes noc. Druhý den vezměte mokré prádlo a bez ždímání je vložte do pračky. Spusťte prací cyklus tak, jak jste zvyklí. Pamatujte však, že pro zachování bělosti prádla je nutné používat prací prostředky k tomu určené. Budete-li prát v levném univerzálním přípravku, nebudete mít prádlo nikdy čistě bílé.

Jedná-li se o vybělení velmi jemného kousku oblečení nebo bytového textilu, nemusíte ho ani vkládat do pračky. Jen ho prostě nechte namočený v uvedeném aspirinovém roztoku a druhý den lehce promněte. Trik, jak vybělit prádlo aspirinem, vězí v použití vody se správnou teplotou, uvádí web Kupi. Spolu s teplou vodou dokáže prádlu navrátit bělost. V kombinaci se studenou zase skvěle působí proti skvrnám – rozpuštěné tablety můžete vhodit v pračce do přihrádky pro předpírku. K odstranění úporných skvrn vytvořte z acylpirinu pastu, skvrnu potřete a nechte nějakou dobu působit.

Efektivnější praní prádla: Čistotu zajistí i správný druh pracího prostředku a jeho dávkování

Další domácí prostředky pro bělení

Pro uvedení bílého prádla do původní podoby existuje víc metod než jen použití aspirinu. V domácnosti máte řadu ingrediencí, jimiž můžete svému textilu navrátit bělost. Velmi dobře vám poslouží jedlá i krystalická soda, prášek do pečiva nebo peroxid vodíku. Tmavší skvrnu na bílém prádle můžete nejprve zesvětlit citronovou šťávou nebo právě peroxidem. Nyní, když už jsou zmíněny skvrny, je zapotřebí důležité upozornění: skvrny vždy předpírejte, a to studenou vodou.

Vybělit prádlo je po nějakém čase nutností
Fotografie: Pixabay

Při použití teplé, nebo dokonce horké vody byste skvrnu takzvaně „zaprali“ a už byste se jí nikdy nezbavili. Skvrna by se do prádla naprosto zafixovala. Nehledě na to, že textilie s příměsí umělého vlákna byste ve vodě o vyšší teplotě než 40 °C vůbec prát neměli. Žlutavé skvrny od potu či jinak zašlé bílé prádlo můžete odstranit a bílý textil oživit také pomocí marseillského mýdla. Jedná se o mýdlo zcela přírodního původu. Neobsahuje tedy žádné konzervanty, barviva, přísady, živočišný tuk ani palmový olej. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás napsali i o tom, jak vyčistit skvrny od červeného vína.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*