Orchidej je krásná, ale velmi delikátní a citlivá květina. Nejeden pěstitel si na ní vylámal zuby. Špatné podmínky a nedostatečná péče nevyhnutelně povede k tomu, že orchideji uhnijí kořeny a zničí se její stonek.
Zachraňte uhnívající rostlinu
Pokud si všimnete, že stonek začíná uhnívat, musíte odstranit všechny kořeny. I ty, které vypadají zdravě. Všechny totiž časem uhnijí a už není cesty, jak byste je mohli zachránit. Nezoufejte ale, to neznamená konec vaší rostliny. Orchidej, která přišla o všechny kořeny, se stále dá přivést zpět k životu. Co budete potřebovat?
- nůžky nebo nožík
- skořici
- nádobky pro rostlinu
Postup je jednoduchý. Nejdříve vezměte nůžky nebo ostrý nožík a ořízněte stonek tam, kde začal uhnívat a všechny kořeny. Do míst, kde jste provedli řez, vmasírujte drcenou skořici. Ta ránu vyčistí, ochrání a vysuší. Rychleji se tak zacelí a zahojí.
Do nádobek nalejte vodu a přidejte přírodní regulátor růstu rostlin a kořenů. Do vody dejte také přírodní hnojivo. Z květiny odstraňte také všechny zničené listy. Nyní květinu vezměte a vzhůru nohama ji dejte do nádobek s vodou.
Metoda, která vždy uspěje
Listy nyní porostou ve vodě a až se rostlina uzdraví a začnou z ní rašit nové kořeny, budete ji moci přesadit do květináče. Obrňte se trpělivostí.
Některým rostlinám totiž trvá déle, než se vzpamatují a znovu jim vyraší kořeny. Tato metoda opravdu zabírá. Záleží, jak moc byla květina zasažena plísní a jak rychle jste zasáhli. Stačí vyčkat a budete odměněni.
Jakmile rostlině vyroste alespoň pět kořenů, které dosáhly délky okolo deseti centimetrů, můžete se dát do přesazování. Kořeny už budou dostatečně silné na to, aby přijímaly vláhu z půdy a živily rostlinu. Orchidej přesaďte do průhledného květináče společně s kůrou a mechem a zalévejte ji tak, že květináč ponoříte na 3 sekundy do větší nádoby s vodou. Do vody můžete přidat hnojivo.