Každá správná hospodyňka má v kuchyni k dispozici kvalitní náčiní na krájení i vaření. Není nic horšího, než tupé nože a třeba i struhadlo. To může klidně způsobit i poranění, či pořezání. Proto je důležité dbát o jejich ostrost a pravidelně je přiostřovat.
Můžete tak učinit, že oslovíte speciální firmu, která nože i struhadlo nabrousí. My však pro vás máme ekonomičtější varianty. Naostřit kuchyňské náčiní můžete klidně i sami. Jak na to?
Praktické tipy, díky kterým nože a struhadlo nabrousíte i sami
Nejklasičtější metodou, jak naostřit nože, je samozřejmě použití brousku. Tím párkrát nože přetřete a máte po starostech na delší dobu. Máme pro vás i jiné tipy. Vyzkoušet je můžete právě teď!
Naostření pomocí keramického hrníčku: zdá se vám to nereálné? Hranou na dnu porcelánového hrnku lze skutečně naostřit jak struhadlo, tak i nože.
Naostření pomocí alobalu: ten má k dispozici v kuchyni téměř každá hospodyňka. Z kousku alobalu si vytvořte kuličku, kterou třete o otvory struhadla. Tato metoda není tolik účinná na nože.
Naostření pomocí hřebíku: struhadlo naostříte také hřebíkem, který lze protáhnout jeho otvory.
Naostření smirkovým papírem: je jedno jakou zvolíte hrubost. Postačí jím přetřít struhadlo a ostření je hotové. Naostření pomocí pilníku, nebo lžíce: i tyto metody pomohou. Pilník vybírejte spíše jemnější.
Jak správně brousit nůž brouskem?
Pokud si nejste jistí, jak správně nabrousit nože brouskem, postup vám nyní oživíme. Brousek je nutné před ostřením namazat trochou oleje, nebo smočit vodou. Poté si zvolte správný úhel ostření. Ideálně mezi dvaceti až třiceti stupni. Tahy nože provádějte shora dolů.
K nabroušení si vyberte v první fázi hrubší stranu brousku. Takto naostřete obě strany nože. V poslední fázi otočte brusný kámen na jemnější stranu a doostřete. Ostřit je možné i krouživými pohyby.
Úvodní Fotografie: Youtube