Na podzim je vřes vidět téměř na každé zahrádce. Proč by také nebyl, jde o velmi působivou a živou dekoraci. Vřes však není pouze okrasnou rostlinkou balkonu, teras a zahrad. Je to i zdraví velmi prospěšná bylina, která dokáže řešit mnoho zdravotních neduhů.
Vřes obecný (Calluna vulgaris) je stálezelený keř symbolizující příchod podzimu. Roste hojně a nejlépe se mu daří v suchých lesních písčitých půdách a starých rašeliništích. Jen málokdo však ví, že má dlouhou historii také v lidovém léčitelství.
K nejvýznamnějším účinným látkám vřesu paří třísloviny, flavonoidy, fenolkarbonové kyseliny, triterpeny. Vřes je skvělým diuretikem, močovým antiseptikem, mírně zvyšuje produkci moči a čistí močové cesty. To však není konečná. Dokáže toho mnohem víc.
Dřív se vřes obecný používal k ochucování v pivním průmyslu. Využívalo se především mladých výhonků. Z květů se vařil likér (něco jako medovina). Dnes se používá jako přísada do kosmetických produktů i do polštářových výplní.
Jak vřes může pomáhat?
-
Pomáhá při zánětech ledvin
-
Rozpouští močové kameny
-
Dezinfikuje močové cesty
-
Reguluje trávení
-
Pomáhá při problémech s prostatou
-
Pomáhá při gynekologických problémech
-
Působí proti průjmu
-
V podobě masti pomáhá při léčbě revma a artritidy
-
Nálev pomáhá s nachlazením, dýcháním a kašlem
Jak ještě může pomoci tato okrasná rostlinka? V podobě čaje působí jako sedativum a pomůže vám s klidným spánkem.
Společně s dalšími bylinkami se vřes využívá k léčbě menopauzy, nervového vyčerpání, diabetu.
Vřes je také možné přidávat do vany k ošetření drobných ran. Musí se pochopitelně jednat o nedobarvovaný vřes. Jestliže narazíte v prodejně na ten křiklavě červený, zářivě žlutý či nádherně modrý, fialový, růžový…patrně vás zlákají atraktivní barvy, ale počítejte s tím, že takový vřes je zároveň plný chemie. Tento se hodí skutečně jako podzimní okrasa teras a zahrad.